Menu

Producenci

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Mapka dojazdu

Sklep czynny:

Poniedziałek-Sobota

9:00-20:00

Niedziela

12:00-18:00

 


Zapraszamy na FB

Karpiowate

Ojczyzna: Indie (Madras, Bengal).

 Morfologia: Długość do 5 cm. Ciało żółtozłoci-ste, grzbiet oliwkowy. Wzdłuż całego tułowia biegnie 5 niebieskich pasów zachodzących na płetwy. Samica silniej zbudowana, z bardziej wydatnym brzuchem, jest słabiej ubarwiona. Na skutek mutacji krzyżówek uzyskano odmiany z długimi płetwami lub różniące się ubarwieniem, np. danio lamparci - w miejscu pasów występują liczne ciemne kropki.

 Hodowla: Akwarium średniej wielkości z wodą o pH ok. 7, temperaturze 22-28° C, choć znosi obniżki temperatury do 16° C. Ryba stadna, ruchliwa i wszystkożerna.

Rozmnażanie: Akwarium małe - dla dwóch samców i samicy, większe - dla tarła grupowego. Dno zbiornika powinno być pokryte mchem wodnym. Woda o temperaturze 26° C i pH 7. Samica składa około 200 sztuk ikry, z której wylęga się narybek między drugim a dziewiątym dniem od momentu tarła. Gdy małe rybki zaczną pływać, należy rozpocząć dokarmianie bardzo drobnym planktonem, później coraz większym pokarmem zwierzęcym i drobnym suchym.

 

Danio tęczowy

 

 


Ojczyzna: Birma, Indie Wschodnie, Syjam, Płw. Malajski.

 Morfologia: Długość do 6 cm. Ciało zielonooliwkowe z połyskiem perłowym. Grzbiet ciemniejszy, w kierunku ogona przechodzi w odcień wiśniowy. Od połowy tułowia w stronę płetwy ogonowej biegnie fioletowoniebieski pas. Samiec mniejszy i intensywniej ubarwiony niż samica.

 Hodowla: Akwarium duże, dobrze oświetlone, z wolną przestrzenią do pływania. Dobrze chowa się w dużej gromadzie. Woda średnio twarda o pH 7 i temperaturze 20-23° C. Zjada pokarm żywy i suchy.

Rozmnażanie: Zbiornik średni lub duży. Dno obsadzone delikatnymi roślinami. Woda miękka, świeża, o temperaturze 25-28° C. Cały zbiornik powinien być dobrze oświetlony (najlepiej słońcem). Tarło może być przeprowadzone w gromadzie. Stosunek płci: dwa samce i samica. Po złożeniu ikry tarlaki należy odłowić, a akwarium zaciemnić. Młode lęgną się 3-4 dni, a pływają samodzielnie po dalszych 2 dniach. Pokarm drobny żywy i roztarte gotowane żółtko w niewielkich ilościach. Tęczówka u narybku jest koloru miedzianego.

Danio Lamparcie

 


 

Ojczyzna: Birma.

Morfologia: Długość do 5 cm. Ciało jasnosrebrzyste z oliwkowym odcieniem. Wzdłuż boków biegną 3 niebiesko-czarne pasy, a pod nimi rzędy małych czarnych kropek. Samiec mniejszy, ma brzuch pomarańczowy.

 Hodowla: Akwarium małe lub średnie, gdyż ryba ta jest mniej ruchliwa od pozostałych danio. Pozostałe warunki hodowli podobnie jak u innych danio.

Rozmnażanie: Podobnie jak u innych danio. Narybek ma tęczówkę koloru złocistego.

 

 

Danio Malabarskie

 

Ojczyzna: Indie Zachodnie i Cejlon.

 Morfologia: Długość do 12 cm. Ciało koloru złotawego z biegnącymi wzdłuż niebieskimi pasami. W okolicy pyska widoczna para wąsów. Brzuch wydatny, szczególnie u samicy, u samca różowo wybarwiony. Samiec w okresie tarła ma płetwy piersiowe pomarańczowe i białą wysypkę na głowie.

Hodowla: Zbiornik duży, obsadzony roślinami umieszczonymi przy ścianach. Ryba stadna i ruchliwa, wymaga dużej wolnej przestrzeni. Woda odstana o temperaturze 20-22° C. Przyjmuje każdy pokarm. Duże okazy mogą być agresywne dla mniejszych.

Rozmnażanie: W dużym akwarium dno pokrywamy żwirkiem i obsadzamy delikatnymi roślinami. Woda „stara", miękka, o temperaturze 26° C i pH 7. Dwa samce wycierają jedną samicę. Narybek lęgnie się po 36 godzinach, a po dalszych 6 dniach zaczyna pływać. Karmimy go drobnym żywym pokarmem. Ryba bardzo płodna - tarło można przeprowadzać co 3 tygodnie.

 

Kardynałek

 

 

Ojczyzna: Południowo-wschodnie Chiny, głównie okolice Kantonu.

Morfologia: Długość do 4 cm. Barwa brunatnoczerwona. Wzdłuż ciała biegnie niebieski pas. Wyselekcjonowano odmiany różniące się barwą i długimi płetwami. Samiec jest drobniejszy i ma dłuższe płetwy, które mogą być lekko zaczerwienione.

Hodowla: Akwarium małe, dobrze zarośnięte, z wodą o pH 7 i temperaturze 18-22°C. Może przezimować w temperaturze 5°C pod warunkiem, że obniżki ciepłoty będą stopniowe. Ryba ta Jest wszystkożerna.

Rozmnażanie: Może nastąpić samorzutnie w akwarium hodowlanym. Samca 1 samicę przed rozpłodem dobrze jest rozdzielić. Akwarium tarliskowe powinno być małe, gęsto zarośnięte, z wodą o pH 7 i temperaturze 22-24°C. Samica składa do 100 sztuk ikry. W wyżej wymienionej temperaturze ikra rozwija się 48-72 godziny. Narybek wisi na roślinach do 4 dni. Gdy zacznie pływać, dokarmiamy go planktonem, suchym pokarmem, roztartym gotowanym żółtkiem. Wskazany dodatek glonów.

 

Brzanka różowa 

 

 

Ojczyzna: Płn. część Półwyspu Indyjskiego.

 

Morfologia: Długość do 8 cm. Ciało krępe, wysokie, koloru zielonawosrebrzystego. Samiec ma odcień różowy. Łuski duże, wyraźnie zaznaczone. Obok pyska para wąsów. Na nasadzie ogona ciemna plama. U samca na płetwie grzbietowej czarna plamka.

Hodowla: Ryba stadna, dlatego chowamy większą ilość w dużym akwarium, które powinno być dobrze oświetlone i obsadzone kępami roślin. Woda średnio twarda; pH 7-8, temperatura 18-22° C. Przyjmuje każdy pokarm.

 Rozmnażanie: Zbiornik średniej wielkości bez podłoża z wodą o temperaturze 24° C. Dwa samce wycierają jedną samicę wśród roślin pływających. Po tarle dorosłe ryby odławiamy. Z ikry w ilości ok. 500 sztuk lęgną się larwy po 48 godzinach. Gdy narybek zacznie pływać, podajemy mu larwy oczlików, suchy pokarm pyłkowy, glony. 

Brzanka sumatrzańska

 

 

Występowanie

Borneo, Sumatra.

Wielkość

Do 6 cm długości.

Wygląd

Boki ciała błyszczące, o żółtawozłocistym kolorze. Znajdują się na nich 4 pionowe, czarne pasy. Kolor płetw pomarańczowo-czerwony. W czasie odpoczynku pochylają się pyskiem do dołu.

Hodowla

Brzanki nie są rybami trudnymi w hodowli, dlatego często polecane są początkującym akwarystom. Wymagają dosyć silnego oświetlenia akwarium. Optimum termiczne to 23-26 °C, twardość wody powinna wynosić 10°n, pH 6,5 – 7,0. Akwarium powinno być dobrze zarośnięte roślinami, jednakże ryby powinny mieć swobodną przestrzeń do pływania. Są rybami stadnymi, towarzyskimi i ruchliwymi. Nie należy ich hodować wraz z rybami posiadającymi długie i delikatne płetwy.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna. Samce są smuklejsze od samic, a czubek pyska i płetwy bardziej zaczerwienione. Brzanki należą do ryb rozrzucających ikrę. Rozmnażanie przeprowadza się w akwarium tarliskowym z dużą ilością roślin i miękką wodą, w temperaturze ok. 26 °C. Po tarle rodziców należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę (można zastosować siatkę osłaniającą dno zbiornika). Młode wykluwają się po 2-3 dniach. Należy je karmić pierwotniakami i drobnym planktonem.

Welonka

 

 

Morfologia: Karaś srebrzysty występuje w Europie i Azji. W wyniku wielowiekowych selekcji złocistej formy karasia srebrzystego w Chinach, Japonii i Korei uzyskano liczne okazy, które charakteryzują się różnorodnością barw (albinos, żółta, czerwona, czarna) i zróżnicowaną budową płetw. Istnieje obecnie aż 126 odmian hodowlanych karasia ozdobnego. Dla przykładu: teleskop, welon, kometa, pyzatek, lwia główka, jajoryb. Długość ciała karasia ozdobnego 20 cm i więcej. Samiec w okresie tarła ma widoczne na pokrywach skrzelowych białe brodawki. V samicy okolica odbytu uwypukla się.

Hodowla: Akwarium duże. Ilość ryb dobrać tak, aby na 1 centymetr długości ryby przypadało 2 1 wody. Woda lekko kwaśna o temperaturze 15-20°C. Karasie ozdobne są bardzo wytrzymałe na spadki temperatury nawet w pobliże 0° C, warunek jeden - musi się to dziać stopniowo w ciągu kilku dni. Z tego powodu mogą być hodowane w otwartych basenach ogrodowych, gdzie łatwo jest je rozmnożyć. Wskazane jest mocne oświetlenie zbiornika, co wpływa korzystnie na wykształcenie się barw. Karasie są rybami spokojnymi, lecz ryją w podłożu, dlatego powinno się stosować filtry o dużej wydajności, a rośliny należy dobrze umocować w gruncie. Każdy pokarm jest chętnie przyjmowany, u dorosłych osobników z przewagą roślinnego (parzona sałata, płatki owsiane, gotowana kasza). Młode rybki wymagają więcej pokarmu zwierzęcego (rozwielitki, gotowatne mięso, siekane dżdżownice).

 Rozmnażanie: Najlepiej w zbiorniku dużym bez podłoża, z roślinami pierzastymi przymocowanymi do dna kamieniami. Poziom wody niski 20-25 cm, temperatura 22-24°C, pH 6,8. Do akwarium rozpłodowego wpuszczamy dwa samce i samicę. Ikra w ilości do kilku tysięcy sztuk zostaje rozrzucona i wówczas tarlaki odławiamy. Młode lęgną się po 3-6 dniach, a po dalszych dwóch zaczynają pływać. Dokarmiamy je drobnym planktonem i glonami. Należy pamiętać, że zadowalające efekty hodowlane daje rozmnażanie ryb rasowych. Mimo to w każdym wylęgu większość narybku nie będzie odpowiednio wykształcona. Nie bójmy się selekcji. Lepiej mieć kilka pięknych okazów niż setki małowartościowych rybek.

Razbora klinowa

 

Ojczyzna: Płw. Malajski, Wschodnia Sumatra.

Morfologia: Długość do 4,5 cm. Ciało srebrzystoróżowe z widoczną w tylnej części dużą, ciemną, trójkątną plamą. Zewnętrzne promienie płetwy ogonowej są czerwonawe. Samica ma bardziej wysklepiony brzuch, jest mocniej zbudowana i słabiej wybarwiona.

Hodowla: Akwarium średniej wielkości z ciemnym podłożem, dobrze oświetlone. Szata roślinna złożona z kryptokoryn. Woda miękka (3°N), o pH 5,5-6,5 i temperaturze 22- 26°C. Ryba stadna, wszystkożerna.

 Rozmnażanie: Akwarium całkowicie szklane, na dnie należy umieścić przegotowany i odcedzony torf oraz posadzić kępkę kryptokoryny. Woda powinna być sterylnie czysta o twardości 3°N, pH 5,5-6,5 i temperaturze 28°C. Parę ryb, które w akwarium ogólnym pływają obok siebie umieszczamy w kotniku. Ody tarło nie wystąpi po 48 godzinach dodać należy drugiego samca. Ikra zostaje złożona pod liśćmi kryptokoryny i wówczas tarlaki odławiamy, a akwarium zaciemniamy na 6 dni. Narybek powinno się karmić pierwotniakami w trzecim dniu od tarła.

 

Grubowarg dwubarwny (Epalzeorhynchos bicolor syn. Labeo bicolor)

 

 

 

Zasięg występowania

W warunkach naturalnych występował endemicznie w dorzeczu Menam (Chao Phraya) w Tajlandii. W 1996. został wpisany do Czerwonej księgi IUCN jako gatunek wymarły w stanie dzikim.

Charakterystyka

Ubarwienie aksamitnoczarne z czerwonym lub jaskrawoczerwonym ogonem. Długość ciała do 12 cm. Samotnik wykazujący silnie rozwinięty teryrorializm. Starcia w zbyt małym zbiorniku mogą kończyć się śmiercią słabszych osobników. W wystroju zbiornika konieczne kryjówki (kamienie, groty skalne, korzenie).

Zalecane warunki w akwarium

Zbiornik

duży, min. 150 l

Temperatura wody

23 – 27 °C

Twardość wody

miękka do twardej
6 – 18°n

Skala pH

ok. 7,0

Pokarm

żywy, mrożony, w tabletkach
Wygenerowano w sekund: 0.01
1,673,448 unikalne wizyty