Menu

Producenci

Sklep czynny:

Poniedzia³ek-Pi±tek

9:00-17:00

Sobota

9:00-13:00

Niedziela

ZAMKNIÊTE

 


Mapka dojazdu

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

K±saczowate

Neon Innesa

Ojczyzna: dorzecze Amazonki, wschodnie Peru.
Morfologia: Rozmiary: d³ugo¶æ 1–4 cm. Niewielka ryba z charakterystycznym 'neonowym' pasem wzd³u¿ górnej czê¶ci cia³a, koñcz±cym siê przed p³etw± ogonow±. Od po³owy d³ugo¶ci cia³a do nasady p³etwy – jaskrawoczerwone.

Dymorfizm p³ciowy: Samice s± wiêksze i posiadaj± bardziej zaokr±glony brzuch.

Hodowla: Neon Innesa jest spokojn±, stadn± ryb±, dosyæ wra¿liw± na zmianê parametrów wody. Nale¿y go hodowaæ w stadzie co najmniej 6–10 sztuk. Z uwagi na niewielkie rozmiary nie zaleca siê trzymania jej z miêso¿ernymi, du¿ymi rybami (np. skalar, sum). Do akwarium dla tego neona oprócz ro¶lin powinno daæ siê korzenie. Idealnym ¶rodowiskiem dla neona Innesa s± tzw. "czarne wody".

Rozmna¿anie: ryba jajorodna. Podczas tar³a nale¿y odseparowaæ jedn± parê. Akwarium tarliskowe, do którego zostanie przeniesiona powinno byæ zaciemnione z miêkk± wod± (w celu jej zmiêkczenia mo¿na u¿yæ torfu). Po tarle nale¿y od³owiæ parê i pozostawiæ akwarium zaciemnione. Narybek mo¿na karmiæ pokarmem w p³ynie lub w postaci py³u.

 

Neon Czerwony

Ojczyzna: Amazonka i jej dop³ywy.
Morfologia: Rozmiary: d³ugo¶æ 4,5 cm. Ryba zdecydowanie stadna, wyj±tkowo spokojna.
Hodowla: Ryba ta najlepiej czuje siê w du¿ym stadzie w akwarium jednogatunkowym. Nie nale¿y jej trzymaæ z rybami wyj±tkowo ruchliwymi oraz du¿ymi (np. skalarami ani brzankami, gdy¿ te czêsto je zjadaj±). Najlepiej trzymaæ je ze spokojnymi rybami o podobnych wymaganiach (np. neon Innesa, razbora klinowa, kirysek pstry). Nie jest polecana dla pocz±tkuj±cych akwarystów, gdy¿ ma bardzo du¿e wymagania, co do jako¶ci wody i samej hodowli. Zbiornik minimum 60-litrowy, z du¿± ilo¶ci± korzeni-konarów, ciemnym pod³o¿em. Wskazane jest intensywne o¶wietlenie oraz ro¶liny p³ywaj±ce po powierzchni wody. Najlepszym ¶rodowiskiem dla neona czerwonego s± tzw. "czarne wody".

Rozmna¿anie: nale¿y do bardzo trudnych, w wiêkszo¶ci importuje siê je ze ¶rodowiska naturalnego.

 

Bystrzyk Axelroda

Ojczyzna: Amazonka i jej dop³ywy.
Morfologia: Rozmiar: 3,5–4 cm. Korpus ryby zabarwiony jest na kolor szarozielonkawy. Przez ¶rodek boków cia³a przebiega ciemny pas obrze¿ony od góry ¿ó³tawobia³±, b³yszcz±c± lini±.

Dymorfizm p³ciowy: samice s± pe³niejsze, samiec smuklejszy, ma niebiesko-bia³e koñce p³etw. 
Hodowla: Neon czarny jest ryb± stadn±. Polecany do akwarium jednogatunkowego lub z innymi spokojnymi rybami. Stado ryb od 8 sztuk w zbiorniku, który powinien byæ gêsto obsadzony ro¶linami. Zalecane jest stosowanie ciemnego pod³o¿a.

Rozmna¿anie: -

 

Bystrzyk Trȯjprêgi

Ojczyzna: Ameryka Po³udniowa: dorzecze dolnego biegu Amazonki oraz rzeka Tocantins.
Morfologia: Osi±gaj± d³ugo¶æ do 5 cm. Samice maj± zagiêty pêcherz p³awny, brzuch zaokr±glony. Samce z regu³y mniejsze, prze¼roczyste z widocznymi narz±dami wewnêtrznymi, brzuch zaostrzony z ty³u. Boki ¿ó³tawe, grzbiet brunatny. Cech± charakterystyczn± Bystrzyków trójprêgich s± trzy paski ci±gn±ce siê wzd³u¿ cia³a, górny w kolorze czerwonym, ¶rodkowy ¿ó³tawy oraz dolny (zazwyczaj o wiele szerszy od pozosta³ych) czarny. Górna czê¶æ oka zabarwiona na czerwono. P³etwy bezbarwne lub lekkoz³ociste.
Hodowla: 

Zalecane warunki w akwarium

Zbiornik   minimum 40 l, o ciemnym pod³o¿u

Temperatura wody 24 – 26 °C

Twardo¶æ wody      miêkka

Skala pH                lekko kwa¶na, 6 – 7

Pokarm   ¿ywy, suchy

Rozmna¿anie: -

 

Zwinnik Costello

Ojczyzna: Ameryka Po³udniowa: jezioro January, niedaleko Manaos Ameryka Po³udniowa.
Morfologia: Wyd³u¿ony, mocno bocznie sp³aszczone cia³o, osi±gaj± d³ugo¶æ do 4 cm. Oliwkowozielone ubarwienie, brzuch srebrzysty. Przez górn± czê¶æ cia³a przebiega niebieskawozielony pas. Na trzonie ogona znajduje siê z³otawa plamka. P³etwy prze¼roczyste. Samce mniejsze, smuklejsze.
Hodowla: Zbiornik minimum 80 l, o ciemnym pod³o¿u

Temperatura wody 24 – 26 °C

Twardo¶æ wody      miêkka

Skala pH                lekko kwa¶na, ok. 6,5

Pokarm   ¿ywy, suchy

Rozmna¿anie: -

 

Zwinnik Czerwonousty

Ojczyzna: Dolny bieg Amazonki i przyleg³e do niej obszary.
Morfologia:  Do 7 cm, w akwariach nie przekracza 5,5 cm.

Boki cia³a srebrzystobia³e, czêsto z ¿ó³tozielonkawym odcieniem. Okolice otworu gêbowego oraz têczówki oczu s± przy dobrym samopoczuciu ryb krwistoczerwone. Na p³etwie ogonowej czarno-bia³y rysunek, wychodz±cy od podstawy tej p³etwy ciemny pas ci±gnie siê a¿ do przednich promieni p³etwy odbytowej. Pozosta³e p³etwy bezbarwne, pierwsze promienie p³etwy odbytowej lekko ¿ó³tawe.

Samica jest przewa¿nie nieco wiêksza i ma bardziej wydatny brzuch. Samiec mniejszy i smuklejszy; w przedniej czê¶ci p³etwy odbytowej ma rz±d haczyków, który ogl±dany go³ym okiem wygl±da jak delikatna, jasna kreseczka.
Hodowla: Gatunek zgodny i towarzyski, ale równocze¶nie nieco p³ochliwy. Nale¿y trzymaæ gromadkê ryb. Najchêtniej przebywaj± w ¶rodkowej warstwie wody.

Rozmna¿anie: -

 

Zwinnik Latarnik

Ojczyzna: Zwinnik latarnik ¿yje w wodach s³odkich Ameryki Po³udniowej.
Morfologia: Zwinnik latarnik ¿ywi siê bezkrêgowcami. W akwarium mo¿e byæ karmiony pokarmem ¿ywym, mro¿onym oraz w p³atkach.
Hodowla: Zwinnik latarnik wymaga akwarium ¶redniego albo du¿ego. O¶wietlenie nie powinno byæ zbyt mocne. Woda powinna byæ miêkka lub ¶rednio twarda, a jej temperatura powinna wynosiæ ok. 25,5 °C. Nale¿y pamiêtaæ o regularnej podmianie czê¶ci wody oraz kontroli systemu filtracyjnego oraz napowietrzaj±cego.

Rozmna¿anie: -

 

Miedzik Obrze¿ony

Ojczyzna: Brazylia.
Morfologia:  Samica w kolorze ¿ó³tym do oliwkowozielonego, samiec wiêkszy i nieco smuklejszy miedziano ubarwiony.D³ugo¶æ cia³a do 5 cm.

Hodowla: Wymaga temperatury 23–27 °C. Lubi gêsto zaro¶niête akwarium. £atwa w utrzymaniu. Polecana dla pocz±tkuj±cych mi³o¶ników akwarystyki. Twardo¶æ wody: pH 6–7,5.

Rozmna¿anie: -

 

Zwinnik Jarzeniec

Ojczyzna: Gujana.
Morfologia:  Do 4 cm d³ugo¶ci.Kolor tu³owia szarozielony, grzbiet ciemniejszy. Od oka do p³etwy ogonowej ci±gnie siê czerwony, b³yszcz±cy pas. P³etwy przezroczyste lub bia³e.

Hodowla: Zwinniki jarzeñce s± polecane akwarystom posiadaj±cym ju¿ pewne do¶wiadczenie. Optimum termiczne wynosi od 23 do 28 °C. Gatunek ten wymaga ro¶lin p³ywaj±cych rzucaj±cych nieco cienia. Akwarium nie mo¿e byæ zbyt ma³e, woda musi byæ krystalicznie przezroczysta, jej twardo¶æ powinna wynosiæ 5 do 10 °n. Najlepiej, gdy pod³o¿e akwarium jest ciemne. Zwinnik jarzeniec nie powinien byæ hodowany pojedynczo.

Rozmna¿anie: Ryba jajorodna. Osobniki przeznaczone do rozrodu wymagaj± temperatury od 23 do 25 °C. Samców przeznaczonych do rozrodu nie mo¿na od³awiaæ siatk±, ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ uszkodzenia delikatnych narz±dów p³ciowych.

 

Bystrzyk Piêknop³etwy

Ojczyzna: Ameryka Po³udniowa: dorzecze Tapajós.
Morfologia: Samce osi±gaj± d³ugo¶æ oko³o 3,8 cm, samica 3,6 cm.
Hodowla: Wymaga zbiornika z gêst± obsad± ro¶lin. Ryby najlepiej czuj± siê w stadach minimum 5 sztuk.

Rozmna¿anie: -

 

Barwieniec Czarny

Ojczyzna:  Ameryka Po³udniowa i Brazylia.
Morfologia:  Rozmiary: d³ugo¶æ 4,5 cmSamiec jest znacznie mniejszy i ma wiêksze p³etwy grzbietow± i ogonow±. Spokojna.

Hodowla: Zbiornik ¶redniej wielko¶ci, gêsto obsadzony ro¶linno¶ci±, z kryjówkami

Temperatura wody 22 – 26 °C

Twardo¶æ wody      miêkka do twardej, 5 – 20 °n, regularnie od¶wie¿ana, z dobr± filtracj±

Skala pH                6 – 7,2

Pokarm   ryba wszystko¿erna, chêtnie przyjmuje ¿ywe i mro¿one larwy owadów, jak równie¿ pokarmy suche.

Rozmna¿anie: -

 

Barwieniec Czerwony

Ojczyzna: Kolumbia.
Morfologia:  Rozmiary: d³ugo¶æ 4,5 cm Samiec jest znacznie mniejszy i ma d³u¿sze p³etwy grzbietow± i ogonow±. Spokojna.

Hodowla: Barwieñce czerwone s± rybami ³awicowymi, powinny byæ trzymane w wiêkszych grupach (co najmniej 8 osobników). Nale¿± do ryb delikatnych. Potrzebuj± kryjówek w¶ród ro¶linno¶ci i rozproszonego ¶wiat³a. Zalecane ro¶liny p³ywaj±ce.

Rozmna¿anie: -

 

Bystrzyk Ozdobny

Ojczyzna: Amazonka i jej dop³ywy.
Morfologia: osi±ga rozmiary do 5 cm. Ryba koloru srebrnego z lekkim czerwonym po³yskiem.górna p³etwa czarna z bia³± koñcówk±, dolne p³etwy tak samo.ogon przezroczysty z dwiema czerwonymi kropkami po bokach.
Hodowla:

 jest to rybka powszechna w akwarystyce z nastêpuj±cymi wymaganiami:

    wielko¶æ akwarium : 60l.

    temperatura wody : 26 C*.

    PH : 6,8.

Rozmna¿anie: -

 

B³yszczyk Brylantowy

Ojczyzna: Zlewisko jeziora Valencia w Wenezueli.
Morfologia: Osi±ga 6 cm d³ugo¶ci.

Hodowla: Hodowany w akwariach. Wymaga akwarium o wymiarach min. 80 cm i trzymania w grupach po 5 i wiêcej osobników. Wymaga wody o temp. 24 -28 °C, pH 6 – 7 i twardo¶ci dH 5 – 12.

Rozmna¿anie: -

 

 

Cesarska Tetra

Ojczyzna: Le¶ne strumienie w Kolumbii.
Morfologia:  Ryba o pod³u¿nym kszta³cie, przez cia³o przebiega czarny pas o szeroko¶ci ok. 1/3 wysoko¶ci. Pasy zewnêtrzne zwykle srebrne, dolny czasem ciemniejszy. Charakterystyczne jest niebieskie oko, choæ niekiedy bywa ¿ó³te (zw³aszcza u samic). U ryb tego gatunku brak p³etwy t³uszczowej. Osi±ga d³ugo¶æ 5,5 do 6 cm. Samca od samicy jest ³atwo odró¿niæ: zwykle s± wiêksze, z d³u¿sz± p³etw± grzbietow± oraz z przed³u¿eniem czarnego paska na p³etwê ogonow±, tworz±c charakterystyczny trójz±b. Dodatkowo, u doros³ych samców p³etwy czêsto s± zakoñczone ¿ó³to-czarnymi paskami (o szeroko¶ci ok. 1 mm). Nazwa ryby pochodzi od zachowania jej w stadzie. Tetry p³ywaj± powoli, wrêcz dostojnie, z g³ow± lekko skierowan± w dó³. W stadzie wytwarza siê hierarchia, najwiêkszy samiec szybko dominuje inne ryby. W du¿ym zbiorniku wykazuj± terytorializm, broni±c swojego obszaru nie tylko przed innymi samcami, ale tak¿e samicami i innymi mniejszymi rybami. Generalnie s± jednak spokojne, nie krzywdz± innych ryb i z powodzeniem mog± byæ trzymane z innymi nieagresywnymi rybami.

Zaloty i walka wygl±daj± podobnie: samiec wrêcz "skacze" wokó³ samicy (lub innego samca) i w charakterystyczny sposób trzepocze p³etwami. Czasem zagania w ten sposób samicê na swoje terytorium, ale nie dotyka jej. Samica pozostaje w tym czasie bierna, jakby ignoruj±c natrêta. Tetry s± wszystko¿erne, ale nie jadaj± ro¶lin z akwarium. ¯ywi± siê standardowymi pokarmami dla ryb (¿ywymi i suchymi). Zaleca siê, aby akwarium by³o stosunkowo du¿e, z woln± przestrzeni± do p³ywania na ¶rodku, aby samce mog³y prezentowaæ swoje wdziêki, ale jednocze¶nie lubi± du¿e skupiska ro¶lin, gdzie w razie czego mog± siê ukryæ. Najlepszy biotop to "czarne wody": s³absze o¶wietlenie, miêkka i kwa¶na woda (choæ pH mo¿e byæ równie¿ nieco wiêksze od 7); najpiêkniej prezentuj± siê na ciemnym tle. Bardzo dobrze pasuj± do neonów, które swoimi barwami tworz± ciekawy kontrast z czarno-bia³ymi tetrami.

Hodowla:     zbiornik: minimum 80 l.

    pH: 6,2-6,7

    temperatura: 21-25 °C

    twardo¶æ wody poni¿ej 10°n

    pokarm: ¿ywy lub suchy

    gêsta obsada ro¶linna

    silne napowietrzanie

    dobre filtrowanie

Rozmna¿anie: Burzliwe tar³o odbywa siê na du¿ej przestrzeni. Samiec czasem doprowadza do ¶mierci samicy. Po tarle nastêpuje zbledniêcie barw tarlaków, które nale¿y od³owiæ. Czasem samiec broni jaj, ale nie opiekuje siê m³odymi, które wylêgaj± siê po 24-48 godzinach.

 

Hokejówka Amazoñska

Ojczyzna: Wystêpuje w dorzeczach Amazonki i Araguaia.
Morfologia: Wzd³u¿ jej cia³a, od pokrywy skrzelowej do koñca dolnego p³ata p³etwy ogonowej, biegnie ciemny pas przypominaj±cy kij do hokeja. Lubi przebywaæ w liczniejszych grupach, niemal zawsze trzymaj± siê w stadzie. Ryba nie jest agresywna. Hokejówka amazoñska dorasta do oko³o 3,5–4 cm, maksymalnie do 6 cm d³ugo¶ci cia³a.
Hodowla: Ryba ta jest wyj±tkowo wra¿liwa na niektóre lekarstwa i choroby.

Rozmna¿anie: Rozmna¿a siê ³atwo w temperaturze 24–28 °C, w miêkkiej i lekko kwa¶nej wodzie.

 

Bystrzyk Czerwony

Ojczyzna: Brazylia – okolice Rio de Janeiro.
Morfologia: Rozmiary: d³ugo¶æ 4 cm.

Samiec ma czarn± obwódkê na p³etwie odbytowej. Samica smuklejsza i bledsza.Ruchliwa, lubi p³ywaæ z neonami.
Hodowla: Zbiornik ¶redniej wielko¶ci, gêsto obsadzony ro¶linno¶ci±, z ciemnym pod³o¿em

Temperatura wody 20 – 26 °C

Twardo¶æ wody      miêkka do twardej, 2 – 20 °n, regularnie od¶wie¿ana, z dobr± filtracj±

Skala pH                6 – 7,5

Pokarm   ryba wszystko¿erna, chêtnie przyjmuje ¿ywe i mro¿one larwy owadów, jak równie¿ pokarmy suche.

Rozmna¿anie: -

 

Prystelka Barwna

Ojczyzna: Dolny bieg Amazonki (Brazylia), Gujana, Wenezuela.
Morfologia: Dorasta do 5 cm d³ugo¶ci. Towarzyska, spokojna, mo¿e przebywaæ w zbiorniku wielogatunkowym. P³ywa g³ównie w ¶rodkowych partiach wody. Samiczka ma bardziej wypuk³y brzuszek.
Hodowla: Temperatura w akwarium 21–28 °C, woda miêkka do twardej 2–20°n, pH 6–8. Wielko¶æ akwarium minimum 40–60 l, sporo ro¶lin, lecz równie¿ du¿o miejsca do p³ywania, ciemne dno, ro¶liny p³ywaj±ce.

Rozmna¿anie: Tar³o odbywa siê w pobli¿u ro¶lin. Wychów narybku do¶æ trudny.

 

B³yszczyk Parañski

Ojczyzna: dorzecze Rio Paraguay
Morfologia: Ryba raczej spokojna, ¿yj±ca z regu³y w stadach, dobrze czuje siê w zbiorniku o zacienionym dnie. Gatunek odporny, bez wiêkszych wymagañ co do jako¶ci wody
Hodowla: Zbiornik gêsto obsadzamy ro¶linami, ale nale¿y te¿ pozostawiæ du¿o miejsca do p³ywania. Dekoracje z kamieni, korzeni itp.

Rozmna¿anie: jajorodne

 

 

 

 

 

 

 

¯a³obniczka Czarna

Ojczyzna: dorzecze Guaporé - Paragwaj
Morfologia: Wysokie bocznie sp³aszczone cia³o z ciemnymi poprzecznymi prêgami na srebrnym tle. Samiec mniejszy i nieco smuklejszy. Samica ma zaokr±glony brzuszek i koniec p³etwy ogonowej jest nieco bielszy. Jest to ryba stadna, od trzech w akwarium. D³ugo¶æ cia³a 8 cm
Hodowla:     Wymaga temperatury 24-28 °C, w ni¿szej traci barwy i chowa siê miêdzy ro¶liny. Lubi du¿e, gêsto zaro¶niête akwarium i ciemny piasek. W zbyt jasnych akwariach traci barwy. £atwa w utrzymaniu. Polecana dla pocz±tkuj±cych mi³o¶ników akwarystycznego hobby. Twardo¶æ wody: lekko kwa¶na lub miêkka, pH 6 - 7

Rozmna¿anie: Tar³o nie jest trudne, lecz wychowanie narybku bardzo. Dla pocz±tkuj±cych ma³y narybek lub rozmna¿anie nie jest zalecane.

 

Bystrzyk Czarnoprêgi

Ojczyzna: Ameryka Po³udniowa: dolne dorzecze Amazonki.
Morfologia: Samce osi±gaj± d³ugo¶æ oko³o 4 cm. Ubarwienie oliwkowozielone, czasami z br±zowym nalotem. Wzd³u¿ cia³a charakterystyczny czarny pasek zakoñczony plam±6
Hodowla: Temperatura wody 22 – 28 °C

Twardo¶æ wody      do 25 °n

Skala pH                lekko kwa¶na, 6,8 – 8

Rozmna¿anie: -

 

¯wawik Czerwieniak

Ojczyzna: Rzeka Panama w Argentynie.

Morfologia: Gatunek ten nie by³ dot±d popularny w hodowli zapewne dlatego, ¿e utrzymywano go w nieodpowiednich warunkach: ryby stale by³y p³oszone i chowa³y siê w zakamarkach, trac±c przy tym piêkn± barwê. ¯wawik mimo swojej myl±cej nazwy jest ryb± spokojn±, idealn± do akwarium towarzyskiego, ale powinno siê go trzymaæ wraz z innymi drobnymi rybkami, maj±cymi podobne wymagania. Wszystkie p³etwy oprócz piersiowych, szczególnie odbytowa i ogonowa s± zabarwione na czerwono. Jego b³ekitno-srebrne ubarwienie sprawia, ¿e uwa¿any jest za bardzo ³adn± i wdziêczn± rybkê. ¯wawiki mo¿na utrzymywaæ w akwariach nieogrzewanych do poziomu ok. 18 C, jednak trac± one wtedy swoje atrakcyjne ubarwienie. W sprzeda¿y mo¿na spotkaæ, aczkolwiek rzadko, podobne gatunki z Ameryki Po³udniowej, takie jak A. alburnus (¿wawik srebrzysty), A. erythrurus i A. rathbuni (¿wawik Rathbuniego).  D³ugo¶c 5cm

Hodowla: Jest spokojn± ryb± ³awicow±, która powinna mieæ zapewnion± woln± przestrzeñ z przodu do p³ywania oraz ro¶linno¶æ z boków i ty³u akwarium. Nale¿y unikaæ gwa³townych wahañ pH oraz twardo¶ci wody, jednak te parametry nie s± tak znacz±ce. Toleruje zakres temperatur od 21 do 27 C.

Rozmna¿anie: Najlepszym sposobem doprowadzenia do tar³a jest podniesienie temperatury w akwarium do 28 C oraz wy³owiæ tarlaki zaraz po rozrzuceniu ikry, poniewa¿ jest gatunkiem rozrzucaj±cym i zjadaj±cym ikrê.

 

Zwinnik Ogonoprêgi  

Ojczyzna: Zwinnik ogonoprêgi ¿yje w wodach Brazylii, Argentyny oraz Paragwaju.

Morfologia: Zwinnik ogonoprêgi ¿ywi siê ka¿dym rodzajem pokarmu, a jego dieta powinna zawieraæ sk³adniki ro¶linne.
Hodowla: Akwarium powinno byæ du¿e, gêsto poro¶niête ro¶linami i z du¿± przestrzeni± do p³ywania. Jest typow± ryb± stadna, osobniki trzymane pojedynczo s± bardzo p³ochliwe. Woda powinna byæ mocno napowietrzana o temperaturze ok. 22 °C.

Rozmna¿anie: -

 

Tarczyk Srebrzysty

Ojczyzna: Ameryka Po³udniowa - Amazonia

Morfologia: WIELKO¦Æ: 8cm £agodna, ¿wawa rybka. Najlepiej czuje siê trzymana w ³awicach. Nadaje siê do zespo³u ³agodnych gatunków. Zajmuje ¶rodkow± partiê wody. Samce s± smuklejsze i ¿ywiej ubarwione.
Hodowla: Wymaga zbiornika o d³ugo¶ci co najmniej 80cm. Pod³o¿e piaszczyste lub ¿wirowate. Zbiornik nale¿y z ty³u i po bokach gêsto obsadziæ ro¶linami. W partii ¶rodkowej nale¿y pozostawiæ du¿o miejsca do p³ywania. Dekoracje z korzeni i kamieni. Wymagana wydajna filtracja wody, poniewa¿ ryby s± wra¿liwe na jej jako¶æ.

Rozmna¿anie: Nale¿y zastosowaæ akwarium z rusztem tarliskowym, poniewa¿ ryby zjadaj± ikrê. Najlepiej obsadziæ zbiornik drobno pierzastymi ro¶linami i mchem, gdzie ryby bêd± sk³adaæ ikrê. Po z³o¿eniu ikry - oko³o 2000 ziaren, nale¿y tarlaki od³owiæ. Wylêg po oko³o 24 godzinach. P³ywa po oko³o 5 dniach. Nale¿y karmiæ larwami solowca i pylist± such± pasz±. Niezbêdna jest idealna czysto¶æ wody w akwarium tarliskowym.

 

¦lepiec Jordana

Ojczyzna: ¦lepce Jordana wystêpuj± jaskiniach w prowincji San Luis Patosi w Meksyku.

Morfologia: ryby akwariowe te maj± cia³o bia³oró¿owawe, pokryte wyrazistymi, mocno b³yszcz±cymi ³uskami.

Hodowla: Akwarium du¿e lub bardzo du¿e, urz±dzone na podobieñstwo wnêtrza jaskini na dnie nieco ¿wiru, du¿e od³amki ska³ wapiennych pokrywaj±ce boki i ty³ akwarium, bardzo s³abo o¶wietlone mo¿liwo¶æ zastosowania s³abego ¶wiat³a barwnego, np.: niebieskofioletowego, tak aby panowa³ pó³mrok. Konieczny jest wydajny filtr do akwarium i przewietrzanie wody.

Rozmna¿anie: Rozmna¿anie ³atwe. Potrzebne jest du¿e akwarium, bardzo s³abo o¶wietlone najlepiej prawie ca³kowity mrok i nape³nione ¶wie¿± wod± o temperaturze 26-29°C, twardo¶ci ogólnej powy¿ej 15°n i pH 7,5-8,0. Na dnie akwarium zalecany jest przez hodowców ruszt ikrowy lub te¿ ¿wir i od³amki kamieni chroni±ce ikrê przez po¿arciem. Do tar³a odk³adamy parê rybek, przy czym samica powinna mieæ wyra¼nie zaokr±glony brzuszek. Po tarle ryby akwariowe doros³e wy³awiamy. Gdy m³ode rybki p³ywaj± ju¿ w pozycji horyzontalnej rozpoczynamy karmienie pierwotniakami lub najdrobniejszym py³em, a po kilku dniach do pokarmu dodajemy roztarte wazonkowce i larwy oczlików lub solowca. M³ode ¶lepce uprawiaj± równie¿ kanibalizm. Maj± pocz±tkowo oczy, które zanikaj±, zarastaj± im dopiero po kilku tygodniach ¿ycia. Rosn± szybko, wychów nie nastrêcza problemów trzeba tylko pamiêtaæ o regularnym, obfitym karmieniu i od¶wie¿aniu wody.

 

 

¦wiecik Kongolañski

 

Ojczyzna: Zwinnik ogonoprêgi ¿yje w wodach Brazylii, Argentyny oraz Paragwaju.Morfologia: Osi±ga d³ugo¶æ 7cm. Ma najwy¿sze spo¶ród wszystkich gatunków swego rodzaju cia³o i po bokach najsilniej sp³aszczone, barwy purpurowoczerwonej, zmieniaj±cej siê w zale¿no¶ci od o¶wietlenia, ca³e pokryte zielono lub niebiesko po³yskuj±cymi plamkami. Górna czê¶æ têczówki oka ma barwê jasnoniebiesk±, a przednia czê¶æ p³etwy grzbietowej - czarn±. Samiec ma wyra¼nie wyd³u¿one pierwsze promienie p³etwy grzbietowej. 
Hodowla: Ryba ta rzadko ¿yje d³u¿ej ni¿ 2 lata. Jest ona ma³o odporna na choroby, zw³aszcza za¶ na puchlinê wodn± i ichtiofoniazê. Nie toleruj± agresywnych ryb. Najlepiej trzymaæ parami (wcze¶niej dobranymi), powinno byæ du¿o kryjówek przy dnie. Najlepiej miêkka woda, temp. 22-24°C. Wszystko¿erna.

Rozmna¿anie: Tar³o przebiega podobnie jak u Apistogramma agassizi. Ikra sk³adana jest na oczyszczonym p³askim kamieniu lub w p³askim do³ku wygrzebanym w piasku. Ikr± i wylêgiem opiekuj± siê na zmianê samiec i samica. Z tar³a mo¿na uzyskaæ 150 - 200 sztuk wylêgu.

Wygenerowano w sekund: 0.01
1,940,082 unikalne wizyty