Menu

Producenci

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Mapka dojazdu

Sklep czynny:

Poniedziałek-Sobota

9:00-20:00

Niedziela

12:00-18:00

 


Zapraszamy na FB

Kąsaczowate

Neon Innesa

Ojczyzna: dorzecze Amazonki, wschodnie Peru.
Morfologia: Rozmiary: długość 1–4 cm. Niewielka ryba z charakterystycznym 'neonowym' pasem wzdłuż górnej części ciała, kończącym się przed płetwą ogonową. Od połowy długości ciała do nasady płetwy – jaskrawoczerwone.

Dymorfizm płciowy: Samice są większe i posiadają bardziej zaokrąglony brzuch.

Hodowla: Neon Innesa jest spokojną, stadną rybą, dosyć wrażliwą na zmianę parametrów wody. Należy go hodować w stadzie co najmniej 6–10 sztuk. Z uwagi na niewielkie rozmiary nie zaleca się trzymania jej z mięsożernymi, dużymi rybami (np. skalar, sum). Do akwarium dla tego neona oprócz roślin powinno dać się korzenie. Idealnym środowiskiem dla neona Innesa są tzw. "czarne wody".

Rozmnażanie: ryba jajorodna. Podczas tarła należy odseparować jedną parę. Akwarium tarliskowe, do którego zostanie przeniesiona powinno być zaciemnione z miękką wodą (w celu jej zmiękczenia można użyć torfu). Po tarle należy odłowić parę i pozostawić akwarium zaciemnione. Narybek można karmić pokarmem w płynie lub w postaci pyłu.

 

Neon Czerwony

Ojczyzna: Amazonka i jej dopływy.
Morfologia: Rozmiary: długość 4,5 cm. Ryba zdecydowanie stadna, wyjątkowo spokojna.
Hodowla: Ryba ta najlepiej czuje się w dużym stadzie w akwarium jednogatunkowym. Nie należy jej trzymać z rybami wyjątkowo ruchliwymi oraz dużymi (np. skalarami ani brzankami, gdyż te często je zjadają). Najlepiej trzymać je ze spokojnymi rybami o podobnych wymaganiach (np. neon Innesa, razbora klinowa, kirysek pstry). Nie jest polecana dla początkujących akwarystów, gdyż ma bardzo duże wymagania, co do jakości wody i samej hodowli. Zbiornik minimum 60-litrowy, z dużą ilością korzeni-konarów, ciemnym podłożem. Wskazane jest intensywne oświetlenie oraz rośliny pływające po powierzchni wody. Najlepszym środowiskiem dla neona czerwonego są tzw. "czarne wody".

Rozmnażanie: należy do bardzo trudnych, w większości importuje się je ze środowiska naturalnego.

 

Bystrzyk Axelroda

Ojczyzna: Amazonka i jej dopływy.
Morfologia: Rozmiar: 3,5–4 cm. Korpus ryby zabarwiony jest na kolor szarozielonkawy. Przez środek boków ciała przebiega ciemny pas obrzeżony od góry żółtawobiałą, błyszczącą linią.

Dymorfizm płciowy: samice są pełniejsze, samiec smuklejszy, ma niebiesko-białe końce płetw. 
Hodowla: Neon czarny jest rybą stadną. Polecany do akwarium jednogatunkowego lub z innymi spokojnymi rybami. Stado ryb od 8 sztuk w zbiorniku, który powinien być gęsto obsadzony roślinami. Zalecane jest stosowanie ciemnego podłoża.

Rozmnażanie: -

 

Bystrzyk Trȯjpręgi

Ojczyzna: Ameryka Południowa: dorzecze dolnego biegu Amazonki oraz rzeka Tocantins.
Morfologia: Osiągają długość do 5 cm. Samice mają zagięty pęcherz pławny, brzuch zaokrąglony. Samce z reguły mniejsze, przeźroczyste z widocznymi narządami wewnętrznymi, brzuch zaostrzony z tyłu. Boki żółtawe, grzbiet brunatny. Cechą charakterystyczną Bystrzyków trójpręgich są trzy paski ciągnące się wzdłuż ciała, górny w kolorze czerwonym, środkowy żółtawy oraz dolny (zazwyczaj o wiele szerszy od pozostałych) czarny. Górna część oka zabarwiona na czerwono. Płetwy bezbarwne lub lekkozłociste.
Hodowla: 

Zalecane warunki w akwarium

Zbiornik   minimum 40 l, o ciemnym podłożu

Temperatura wody 24 – 26 °C

Twardość wody      miękka

Skala pH                lekko kwaśna, 6 – 7

Pokarm   żywy, suchy

Rozmnażanie: -

 

Zwinnik Costello

Ojczyzna: Ameryka Południowa: jezioro January, niedaleko Manaos Ameryka Południowa.
Morfologia: Wydłużony, mocno bocznie spłaszczone ciało, osiągają długość do 4 cm. Oliwkowozielone ubarwienie, brzuch srebrzysty. Przez górną część ciała przebiega niebieskawozielony pas. Na trzonie ogona znajduje się złotawa plamka. Płetwy przeźroczyste. Samce mniejsze, smuklejsze.
Hodowla: Zbiornik minimum 80 l, o ciemnym podłożu

Temperatura wody 24 – 26 °C

Twardość wody      miękka

Skala pH                lekko kwaśna, ok. 6,5

Pokarm   żywy, suchy

Rozmnażanie: -

 

Zwinnik Czerwonousty

Ojczyzna: Dolny bieg Amazonki i przyległe do niej obszary.
Morfologia:  Do 7 cm, w akwariach nie przekracza 5,5 cm.

Boki ciała srebrzystobiałe, często z żółtozielonkawym odcieniem. Okolice otworu gębowego oraz tęczówki oczu są przy dobrym samopoczuciu ryb krwistoczerwone. Na płetwie ogonowej czarno-biały rysunek, wychodzący od podstawy tej płetwy ciemny pas ciągnie się aż do przednich promieni płetwy odbytowej. Pozostałe płetwy bezbarwne, pierwsze promienie płetwy odbytowej lekko żółtawe.

Samica jest przeważnie nieco większa i ma bardziej wydatny brzuch. Samiec mniejszy i smuklejszy; w przedniej części płetwy odbytowej ma rząd haczyków, który oglądany gołym okiem wygląda jak delikatna, jasna kreseczka.
Hodowla: Gatunek zgodny i towarzyski, ale równocześnie nieco płochliwy. Należy trzymać gromadkę ryb. Najchętniej przebywają w środkowej warstwie wody.

Rozmnażanie: -

 

Zwinnik Latarnik

Ojczyzna: Zwinnik latarnik żyje w wodach słodkich Ameryki Południowej.
Morfologia: Zwinnik latarnik żywi się bezkręgowcami. W akwarium może być karmiony pokarmem żywym, mrożonym oraz w płatkach.
Hodowla: Zwinnik latarnik wymaga akwarium średniego albo dużego. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. Woda powinna być miękka lub średnio twarda, a jej temperatura powinna wynosić ok. 25,5 °C. Należy pamiętać o regularnej podmianie części wody oraz kontroli systemu filtracyjnego oraz napowietrzającego.

Rozmnażanie: -

 

Miedzik Obrzeżony

Ojczyzna: Brazylia.
Morfologia:  Samica w kolorze żółtym do oliwkowozielonego, samiec większy i nieco smuklejszy miedziano ubarwiony.Długość ciała do 5 cm.

Hodowla: Wymaga temperatury 23–27 °C. Lubi gęsto zarośnięte akwarium. Łatwa w utrzymaniu. Polecana dla początkujących miłośników akwarystyki. Twardość wody: pH 6–7,5.

Rozmnażanie: -

 

Zwinnik Jarzeniec

Ojczyzna: Gujana.
Morfologia:  Do 4 cm długości.Kolor tułowia szarozielony, grzbiet ciemniejszy. Od oka do płetwy ogonowej ciągnie się czerwony, błyszczący pas. Płetwy przezroczyste lub białe.

Hodowla: Zwinniki jarzeńce są polecane akwarystom posiadającym już pewne doświadczenie. Optimum termiczne wynosi od 23 do 28 °C. Gatunek ten wymaga roślin pływających rzucających nieco cienia. Akwarium nie może być zbyt małe, woda musi być krystalicznie przezroczysta, jej twardość powinna wynosić 5 do 10 °n. Najlepiej, gdy podłoże akwarium jest ciemne. Zwinnik jarzeniec nie powinien być hodowany pojedynczo.

Rozmnażanie: Ryba jajorodna. Osobniki przeznaczone do rozrodu wymagają temperatury od 23 do 25 °C. Samców przeznaczonych do rozrodu nie można odławiać siatką, ze względu na możliwość uszkodzenia delikatnych narządów płciowych.

 

Bystrzyk Pięknopłetwy

Ojczyzna: Ameryka Południowa: dorzecze Tapajós.
Morfologia: Samce osiągają długość około 3,8 cm, samica 3,6 cm.
Hodowla: Wymaga zbiornika z gęstą obsadą roślin. Ryby najlepiej czują się w stadach minimum 5 sztuk.

Rozmnażanie: -

 

Barwieniec Czarny

Ojczyzna:  Ameryka Południowa i Brazylia.
Morfologia:  Rozmiary: długość 4,5 cmSamiec jest znacznie mniejszy i ma większe płetwy grzbietową i ogonową. Spokojna.

Hodowla: Zbiornik średniej wielkości, gęsto obsadzony roślinnością, z kryjówkami

Temperatura wody 22 – 26 °C

Twardość wody      miękka do twardej, 5 – 20 °n, regularnie odświeżana, z dobrą filtracją

Skala pH                6 – 7,2

Pokarm   ryba wszystkożerna, chętnie przyjmuje żywe i mrożone larwy owadów, jak również pokarmy suche.

Rozmnażanie: -

 

Barwieniec Czerwony

Ojczyzna: Kolumbia.
Morfologia:  Rozmiary: długość 4,5 cm Samiec jest znacznie mniejszy i ma dłuższe płetwy grzbietową i ogonową. Spokojna.

Hodowla: Barwieńce czerwone są rybami ławicowymi, powinny być trzymane w większych grupach (co najmniej 8 osobników). Należą do ryb delikatnych. Potrzebują kryjówek wśród roślinności i rozproszonego światła. Zalecane rośliny pływające.

Rozmnażanie: -

 

Bystrzyk Ozdobny

Ojczyzna: Amazonka i jej dopływy.
Morfologia: osiąga rozmiary do 5 cm. Ryba koloru srebrnego z lekkim czerwonym połyskiem.górna płetwa czarna z białą końcówką, dolne płetwy tak samo.ogon przezroczysty z dwiema czerwonymi kropkami po bokach.
Hodowla:

 jest to rybka powszechna w akwarystyce z następującymi wymaganiami:

    wielkość akwarium : 60l.

    temperatura wody : 26 C*.

    PH : 6,8.

Rozmnażanie: -

 

Błyszczyk Brylantowy

Ojczyzna: Zlewisko jeziora Valencia w Wenezueli.
Morfologia: Osiąga 6 cm długości.

Hodowla: Hodowany w akwariach. Wymaga akwarium o wymiarach min. 80 cm i trzymania w grupach po 5 i więcej osobników. Wymaga wody o temp. 24 -28 °C, pH 6 – 7 i twardości dH 5 – 12.

Rozmnażanie: -

 

 

Cesarska Tetra

Ojczyzna: Leśne strumienie w Kolumbii.
Morfologia:  Ryba o podłużnym kształcie, przez ciało przebiega czarny pas o szerokości ok. 1/3 wysokości. Pasy zewnętrzne zwykle srebrne, dolny czasem ciemniejszy. Charakterystyczne jest niebieskie oko, choć niekiedy bywa żółte (zwłaszcza u samic). U ryb tego gatunku brak płetwy tłuszczowej. Osiąga długość 5,5 do 6 cm. Samca od samicy jest łatwo odróżnić: zwykle są większe, z dłuższą płetwą grzbietową oraz z przedłużeniem czarnego paska na płetwę ogonową, tworząc charakterystyczny trójząb. Dodatkowo, u dorosłych samców płetwy często są zakończone żółto-czarnymi paskami (o szerokości ok. 1 mm). Nazwa ryby pochodzi od zachowania jej w stadzie. Tetry pływają powoli, wręcz dostojnie, z głową lekko skierowaną w dół. W stadzie wytwarza się hierarchia, największy samiec szybko dominuje inne ryby. W dużym zbiorniku wykazują terytorializm, broniąc swojego obszaru nie tylko przed innymi samcami, ale także samicami i innymi mniejszymi rybami. Generalnie są jednak spokojne, nie krzywdzą innych ryb i z powodzeniem mogą być trzymane z innymi nieagresywnymi rybami.

Zaloty i walka wyglądają podobnie: samiec wręcz "skacze" wokół samicy (lub innego samca) i w charakterystyczny sposób trzepocze płetwami. Czasem zagania w ten sposób samicę na swoje terytorium, ale nie dotyka jej. Samica pozostaje w tym czasie bierna, jakby ignorując natręta. Tetry są wszystkożerne, ale nie jadają roślin z akwarium. Żywią się standardowymi pokarmami dla ryb (żywymi i suchymi). Zaleca się, aby akwarium było stosunkowo duże, z wolną przestrzenią do pływania na środku, aby samce mogły prezentować swoje wdzięki, ale jednocześnie lubią duże skupiska roślin, gdzie w razie czego mogą się ukryć. Najlepszy biotop to "czarne wody": słabsze oświetlenie, miękka i kwaśna woda (choć pH może być również nieco większe od 7); najpiękniej prezentują się na ciemnym tle. Bardzo dobrze pasują do neonów, które swoimi barwami tworzą ciekawy kontrast z czarno-białymi tetrami.

Hodowla:     zbiornik: minimum 80 l.

    pH: 6,2-6,7

    temperatura: 21-25 °C

    twardość wody poniżej 10°n

    pokarm: żywy lub suchy

    gęsta obsada roślinna

    silne napowietrzanie

    dobre filtrowanie

Rozmnażanie: Burzliwe tarło odbywa się na dużej przestrzeni. Samiec czasem doprowadza do śmierci samicy. Po tarle następuje zblednięcie barw tarlaków, które należy odłowić. Czasem samiec broni jaj, ale nie opiekuje się młodymi, które wylęgają się po 24-48 godzinach.

 

Hokejówka Amazońska

Ojczyzna: Występuje w dorzeczach Amazonki i Araguaia.
Morfologia: Wzdłuż jej ciała, od pokrywy skrzelowej do końca dolnego płata płetwy ogonowej, biegnie ciemny pas przypominający kij do hokeja. Lubi przebywać w liczniejszych grupach, niemal zawsze trzymają się w stadzie. Ryba nie jest agresywna. Hokejówka amazońska dorasta do około 3,5–4 cm, maksymalnie do 6 cm długości ciała.
Hodowla: Ryba ta jest wyjątkowo wrażliwa na niektóre lekarstwa i choroby.

Rozmnażanie: Rozmnaża się łatwo w temperaturze 24–28 °C, w miękkiej i lekko kwaśnej wodzie.

 

Bystrzyk Czerwony

Ojczyzna: Brazylia – okolice Rio de Janeiro.
Morfologia: Rozmiary: długość 4 cm.

Samiec ma czarną obwódkę na płetwie odbytowej. Samica smuklejsza i bledsza.Ruchliwa, lubi pływać z neonami.
Hodowla: Zbiornik średniej wielkości, gęsto obsadzony roślinnością, z ciemnym podłożem

Temperatura wody 20 – 26 °C

Twardość wody      miękka do twardej, 2 – 20 °n, regularnie odświeżana, z dobrą filtracją

Skala pH                6 – 7,5

Pokarm   ryba wszystkożerna, chętnie przyjmuje żywe i mrożone larwy owadów, jak również pokarmy suche.

Rozmnażanie: -

 

Prystelka Barwna

Ojczyzna: Dolny bieg Amazonki (Brazylia), Gujana, Wenezuela.
Morfologia: Dorasta do 5 cm długości. Towarzyska, spokojna, może przebywać w zbiorniku wielogatunkowym. Pływa głównie w środkowych partiach wody. Samiczka ma bardziej wypukły brzuszek.
Hodowla: Temperatura w akwarium 21–28 °C, woda miękka do twardej 2–20°n, pH 6–8. Wielkość akwarium minimum 40–60 l, sporo roślin, lecz również dużo miejsca do pływania, ciemne dno, rośliny pływające.

Rozmnażanie: Tarło odbywa się w pobliżu roślin. Wychów narybku dość trudny.

 

Błyszczyk Parański

Ojczyzna: dorzecze Rio Paraguay
Morfologia: Ryba raczej spokojna, żyjąca z reguły w stadach, dobrze czuje się w zbiorniku o zacienionym dnie. Gatunek odporny, bez większych wymagań co do jakości wody
Hodowla: Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami, ale należy też pozostawić dużo miejsca do pływania. Dekoracje z kamieni, korzeni itp.

Rozmnażanie: jajorodne

 

 

 

 

 

 

 

Żałobniczka Czarna

Ojczyzna: dorzecze Guaporé - Paragwaj
Morfologia: Wysokie bocznie spłaszczone ciało z ciemnymi poprzecznymi pręgami na srebrnym tle. Samiec mniejszy i nieco smuklejszy. Samica ma zaokrąglony brzuszek i koniec płetwy ogonowej jest nieco bielszy. Jest to ryba stadna, od trzech w akwarium. Długość ciała 8 cm
Hodowla:     Wymaga temperatury 24-28 °C, w niższej traci barwy i chowa się między rośliny. Lubi duże, gęsto zarośnięte akwarium i ciemny piasek. W zbyt jasnych akwariach traci barwy. Łatwa w utrzymaniu. Polecana dla początkujących miłośników akwarystycznego hobby. Twardość wody: lekko kwaśna lub miękka, pH 6 - 7

Rozmnażanie: Tarło nie jest trudne, lecz wychowanie narybku bardzo. Dla początkujących mały narybek lub rozmnażanie nie jest zalecane.

 

Bystrzyk Czarnopręgi

Ojczyzna: Ameryka Południowa: dolne dorzecze Amazonki.
Morfologia: Samce osiągają długość około 4 cm. Ubarwienie oliwkowozielone, czasami z brązowym nalotem. Wzdłuż ciała charakterystyczny czarny pasek zakończony plamą6
Hodowla: Temperatura wody 22 – 28 °C

Twardość wody      do 25 °n

Skala pH                lekko kwaśna, 6,8 – 8

Rozmnażanie: -

 

Żwawik Czerwieniak

Ojczyzna: Rzeka Panama w Argentynie.

Morfologia: Gatunek ten nie był dotąd popularny w hodowli zapewne dlatego, że utrzymywano go w nieodpowiednich warunkach: ryby stale były płoszone i chowały się w zakamarkach, tracąc przy tym piękną barwę. Żwawik mimo swojej mylącej nazwy jest rybą spokojną, idealną do akwarium towarzyskiego, ale powinno się go trzymać wraz z innymi drobnymi rybkami, mającymi podobne wymagania. Wszystkie płetwy oprócz piersiowych, szczególnie odbytowa i ogonowa są zabarwione na czerwono. Jego błekitno-srebrne ubarwienie sprawia, że uważany jest za bardzo ładną i wdzięczną rybkę. Żwawiki można utrzymywać w akwariach nieogrzewanych do poziomu ok. 18 C, jednak tracą one wtedy swoje atrakcyjne ubarwienie. W sprzedaży można spotkać, aczkolwiek rzadko, podobne gatunki z Ameryki Południowej, takie jak A. alburnus (żwawik srebrzysty), A. erythrurus i A. rathbuni (żwawik Rathbuniego).  Długośc 5cm

Hodowla: Jest spokojną rybą ławicową, która powinna mieć zapewnioną wolną przestrzeń z przodu do pływania oraz roślinność z boków i tyłu akwarium. Należy unikać gwałtownych wahań pH oraz twardości wody, jednak te parametry nie są tak znaczące. Toleruje zakres temperatur od 21 do 27 C.

Rozmnażanie: Najlepszym sposobem doprowadzenia do tarła jest podniesienie temperatury w akwarium do 28 C oraz wyłowić tarlaki zaraz po rozrzuceniu ikry, ponieważ jest gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę.

 

Zwinnik Ogonopręgi  

Ojczyzna: Zwinnik ogonopręgi żyje w wodach Brazylii, Argentyny oraz Paragwaju.

Morfologia: Zwinnik ogonopręgi żywi się każdym rodzajem pokarmu, a jego dieta powinna zawierać składniki roślinne.
Hodowla: Akwarium powinno być duże, gęsto porośnięte roślinami i z dużą przestrzenią do pływania. Jest typową rybą stadna, osobniki trzymane pojedynczo są bardzo płochliwe. Woda powinna być mocno napowietrzana o temperaturze ok. 22 °C.

Rozmnażanie: -

 

Tarczyk Srebrzysty

Ojczyzna: Ameryka Południowa - Amazonia

Morfologia: WIELKOŚĆ: 8cm Łagodna, żwawa rybka. Najlepiej czuje się trzymana w ławicach. Nadaje się do zespołu łagodnych gatunków. Zajmuje środkową partię wody. Samce są smuklejsze i żywiej ubarwione.
Hodowla: Wymaga zbiornika o długości co najmniej 80cm. Podłoże piaszczyste lub żwirowate. Zbiornik należy z tyłu i po bokach gęsto obsadzić roślinami. W partii środkowej należy pozostawić dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni i kamieni. Wymagana wydajna filtracja wody, ponieważ ryby są wrażliwe na jej jakość.

Rozmnażanie: Należy zastosować akwarium z rusztem tarliskowym, ponieważ ryby zjadają ikrę. Najlepiej obsadzić zbiornik drobno pierzastymi roślinami i mchem, gdzie ryby będą składać ikrę. Po złożeniu ikry - około 2000 ziaren, należy tarlaki odłowić. Wylęg po około 24 godzinach. Pływa po około 5 dniach. Należy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą. Niezbędna jest idealna czystość wody w akwarium tarliskowym.

 

Ślepiec Jordana

Ojczyzna: Ślepce Jordana występują jaskiniach w prowincji San Luis Patosi w Meksyku.

Morfologia: ryby akwariowe te mają ciało białoróżowawe, pokryte wyrazistymi, mocno błyszczącymi łuskami.

Hodowla: Akwarium duże lub bardzo duże, urządzone na podobieństwo wnętrza jaskini na dnie nieco żwiru, duże odłamki skał wapiennych pokrywające boki i tył akwarium, bardzo słabo oświetlone możliwość zastosowania słabego światła barwnego, np.: niebieskofioletowego, tak aby panował półmrok. Konieczny jest wydajny filtr do akwarium i przewietrzanie wody.

Rozmnażanie: Rozmnażanie łatwe. Potrzebne jest duże akwarium, bardzo słabo oświetlone najlepiej prawie całkowity mrok i napełnione świeżą wodą o temperaturze 26-29°C, twardości ogólnej powyżej 15°n i pH 7,5-8,0. Na dnie akwarium zalecany jest przez hodowców ruszt ikrowy lub też żwir i odłamki kamieni chroniące ikrę przez pożarciem. Do tarła odkładamy parę rybek, przy czym samica powinna mieć wyraźnie zaokrąglony brzuszek. Po tarle ryby akwariowe dorosłe wyławiamy. Gdy młode rybki pływają już w pozycji horyzontalnej rozpoczynamy karmienie pierwotniakami lub najdrobniejszym pyłem, a po kilku dniach do pokarmu dodajemy roztarte wazonkowce i larwy oczlików lub solowca. Młode ślepce uprawiają również kanibalizm. Mają początkowo oczy, które zanikają, zarastają im dopiero po kilku tygodniach życia. Rosną szybko, wychów nie nastręcza problemów trzeba tylko pamiętać o regularnym, obfitym karmieniu i odświeżaniu wody.

 

 

Świecik Kongolański

 

Ojczyzna: Zwinnik ogonopręgi żyje w wodach Brazylii, Argentyny oraz Paragwaju.Morfologia: Osiąga długość 7cm. Ma najwyższe spośród wszystkich gatunków swego rodzaju ciało i po bokach najsilniej spłaszczone, barwy purpurowoczerwonej, zmieniającej się w zależności od oświetlenia, całe pokryte zielono lub niebiesko połyskującymi plamkami. Górna część tęczówki oka ma barwę jasnoniebieską, a przednia część płetwy grzbietowej - czarną. Samiec ma wyraźnie wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej. 
Hodowla: Ryba ta rzadko żyje dłużej niż 2 lata. Jest ona mało odporna na choroby, zwłaszcza zaś na puchlinę wodną i ichtiofoniazę. Nie tolerują agresywnych ryb. Najlepiej trzymać parami (wcześniej dobranymi), powinno być dużo kryjówek przy dnie. Najlepiej miękka woda, temp. 22-24°C. Wszystkożerna.

Rozmnażanie: Tarło przebiega podobnie jak u Apistogramma agassizi. Ikra składana jest na oczyszczonym płaskim kamieniu lub w płaskim dołku wygrzebanym w piasku. Ikrą i wylęgiem opiekują się na zmianę samiec i samica. Z tarła można uzyskać 150 - 200 sztuk wylęgu.

Wygenerowano w sekund: 0.02
1,673,486 unikalne wizyty