Menu

Producenci

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Mapka dojazdu

Sklep czynny:

Poniedziałek-Sobota

9:00-20:00

Niedziela

12:00-18:00

 


Zapraszamy na FB

Kiryskowate (Callichthyidae)

Kirysek Kolumbijski (Corydoras Metae)

 

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)
Występowanie: Ameryka Południowa, wody Kolumbii
Wielkość (samiec/samica): 6 /6 
Zalecana pojemność akwarium: 80 litrów
Zalecana długość akwarium: 60 cm
Temperatura: 22-27 °C
pH: 6-7.2 
Twardość: 4 - 18 gh
Charakterystyka: Ryby mają cieliste ubarwienie oraz tak zwaną maskę koloru czarnego, która rozciąga się pionowo od górnej części głowy, przez oko, po dolną krawędź pyska. Wzdłuż grzbietu, od początku płetwy grzbietowej biegnie czarny pas kończącą się na trzonie ogonowym. Ryba stadna powinno się ją trzymać w ilości więcej około 10 osobników.

Akwarium: Kirysek kolumbijski wymaga wolnej przestrzeni do pływania. Na dnie powinien znajdować się drobny żwirek, ale również kamienie, korzenie oraz skałki bez ostrych krawędzi. Woda powinna być ogólnie dobrej jakości i o temperaturze ok. 24 °C.

Pokarm: Kirysek jest wszystkożerny.
Rozróżnianie płci: Samica pełniejsza i większa od samca. Samiec posiada lekko czerwone płetwy w okresie tarła.
Rozmnażanie: typowo jak w gatunku Corydoras. Wylęg trwa około 4 dni.
Miejsce w zbiorniku: dno akwarium

 

 

Kirysek Szmaragdowy (Brochis splendens)

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)
Występowanie: Ameryka Południowa: Peru, Amazonia, Ekwador, Brazylia
Wielkość (samiec/samica): 8 /8
Zalecana pojemność
akwarium: 50 litrów
Zalecana długość
akwarium: 40 cm
Temperatura: 18-26 °C
pH: 5-7
Twardość: miękka
Charakterystyka: Kirysek szmaragdowy został sprowadzony w latach 30-tych  XIX wieku do Europy z Peru. Jest najstarszym przedstawicielem tego rodzaju żyjącym w akwariach domowych. Stał się popularny wśród hobbystów ze względu na tolerancyjne uosobienie, dużą aktywność i zdolność przystosowawczą.Trzy pary wąsów, dłuższa płetwa grzbietowa niż u kirysków z rodzaju Corydoras. Rybka denna, aktywna również w dzień, lubi pływać w stadzie. Nadaje się do akwariów ogólnych i dobrze znosi towarzystwo innych niedużych ryb.
Akwarium: Dość dużo roślin. Podłoże ciemne, najlepiej z grubego piasku lub drobnego żwiru. Liczne kryjówki z korzeni i kamieni lub wśród roślin.
Pokarm: Rybka wszystkożerna, drobny pokarm żywy i suchy, także w postaci tabletek oraz pokarmy roślinne.
Rozróżnianie płci: Bardzo niewielkie różnice.
Rozmnażanie: Do tarła stymuluje podmiana części wody na świeżą i chłodniejszą. Ikrę składa na spodzie dużych liści, ale również na liściach pływających. Nie opiekuje się ikrą. Twardość do rozmnażania ok 4 n0
Miejsce w zbiorniku: typowo ryba przydenna

Kirysek Sterby (Corydoras Sterbai)

inne nazwy: Kirysek pomarańczowokolcowy (Corydoras Sterbai)
Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae

Występowanie: Brazylia, rzeka Rio Guapore 
Wielkość (samiec/samica): 6 /6
Zalecana pojemność akwarium: od 80 litrów
Zalecana długość akwarium: -
Temperatura: 22-27 °C
pH: 6.5-7.5
Twardość: miękka
Charakterystyka:
Akwarium: Woda powinna być miękka, lekko kwaśna z dodatkiem garbników, dlatego jako dekoracja niezbędne są korzenie. Podłoże najlepiej z bardzo drobnym żwirkiem lub piaskiem. Kiryski przebywają głównie przy dnie, więc zbyt ostre kamienie czy żwir mogłyby powodować zranienia.
Pokarm:
Rozróżnianie płci:
Rozmnażanie: Odbywa się najczęściej przy powierzchni wody. Ikra zostaje złożona na liściach lub szybach akwarium. Woda tarliskowa powinna mieć Two ok.0, temp.28`C i powinna zawierać garbniki. Ponieważ tarliaki nie opiekują się ikrą, po tarle należy je odłowić i samemu opiekować się ikrą. Młode wylęgają się po 72 godzinach i przez dwa dni odżywiają się zawartością woreczka żółtkowego. Po 24 godzinach od wyklucia należy rozpocząć karmienie artemią lub nicieniem mikro. 
Miejsce w zbiorniku: dno akwarium

Kirysek Panda (Corydoras panda)

Występowanie: peruwiańska część dorzecza Amazonki
Wielkość (samiec/samica): 5 /5
Zalecana pojemność akwarium: 50 litrów
Zalecana długość akwarium: 40 cm
Temperatura: 22-27 °C
pH: 6-7
Twardość: 4 -15 gh
Charakterystyka: Szaro białe ubarwienie z charakterystycznymi plamkami w okolicy oczu i ogonka. Rybka posiada 2 pary wąsików którymi wyczuwa pokarm. Jest rybą stadną więc koniecznie trzeba trzymać przynajmniej dwie sztuki w akwarium.
Akwarium: Konieczne miękkie podłoże, najlepiej piasek, kiryski mogą sobie uszkodzić wąsy o zbyt twardy żwir. Kryjówki z kamieni i korzeni.
W naturze potrafią żyć w wodzie bardzo słabo natlenionej, dlatego silne napowietrzenie nie jest konieczne. Woda musi być jednak bardzo czysta.
Pokarm: Kirysek jest wszystkożerny. W naturze żywi się małymi skorupiakami i robakami larwą komara, glonami i martwymi częściami roślin. W akwarium podajemy tabletki dla kirysków, płatki dla ryb i różnego rodzaju mrożonki. Najlepiej oczliki.
Rozróżnianie płci: Samica pełniejsza i większa od samca. Samiec posiada lekko czerwone płetwy w okresie tarła.
Rozmnażanie: Do tarła podnosimy temperaturę do 30 stopni. Samica przykleja jaja do różnych przedmiotów w akwarium, np. do szyb i liści.
Miejsce w zbiorniku: dno akwarium

Kirysek Spiżowy, Kirysek Metaliczny (Corydoras Aeneus)

Występowanie: Ameryka Południowa (Wenezuela, Trynidad, aż do niziny La Platy)
Wielkość (samiec/samica): 6 /7
Zalecana pojemność
akwarium: 45 litrów
Zalecana długość
akwarium: 50 cm
Temperatura: 18-26 °C
pH: 7-7
Twardość: miękka
Charakterystyka: Dwie pary kolców, płetwa tłuszczowa z kolcem. Żyje w stadzie i jest obdarzona dodatkowym oddychaniem jelitowym dlatego też często powraca na powierzchnię aby zaczerpnąć powietrza. Ryba o spokojnym i łagodnym nastawieniu do innych gatunków ryb. Doskonale nadaje się do akwarium ogólnego. Jest rybą płochliwą. Spłoszone kiryski chowają się w ciemniejszych zakątkach akwarium i wśród roślin. Są bardzo pożyteczne, ponieważ wyjadają z dna pozostałości pokarmu. Aktywna w dzień.
Akwarium: próchnicze dno i miękki piasek. Przy urządzaniu dna zbiornika należy zwrócić uwagę na dobór kamieni – nie powinny mieć ostrych krawędzi, gdyż kiryski żerujące wśród ostrych kamieni są narażone na uszkodzenie delikatnych wąsików.
Pokarm: rureczniki, pchły wodne, larwy komarów, pokarmy suche, resztki roślinne.
Rozróżnianie płci: samica przeważnie grubsza i większa od samca.
Samiec ma zaostrzoną płetwę a samica zaokrągloną.
Rozmnażanie: 2-3 samców i 1 samice umieszcza się w akwarium tarliskowym (możliwe także rozmnażanie w akwarium ogólnym). W okresie tarła temperatura powinna wynosić około 26 C. Jaja najczęściej składane są o zmierzchu. Samica dotyka odbyt samca w celu połknięcia nasienia. Następnie wydala je nienaruszone na własne płetwy odbytowe. Ikra składana jest w podłożu, na liściach roślin lub na jednej z szyb akwarium. Wylęg następuje w ciągu tygodnia (najczęściej po 5 dniach). Początkowo młode karmimy larwami solowca i roztartymi rurecznikami, później zaś pokarmem coraz większym.
Miejsce w zbiorniku: dno akwarium

Kirysek Lamparci (Corydoras julii)

Występowanie: Ameryka Południowa
Wielkość (samiec/samica): 5 /6
Zalecana pojemność akwarium: 40 litrów
Zalecana długość akwarium: 40 cm
Temperatura: 20-30 °C
pH: nieskrajne
Twardość: nieskrajne
Charakterystyka: Szaro ubarwiona ryba z fiołkoworóżowym połyskiem. Dla tego gatunku charakterystyczne są czarne plamki, które na głowie zlewają się w przypadkowe i nieregularne pasy. Rybka spokojnie i towarzysko nastawiona. Preferuje wolną przestrzeń do pływania z miejscami do żerowania. Najlepiej hodować ją w grupkach od min. trzech osobników, nie koniecznie z kiryskami tego samego gatunku. Należy jednak uważać, by inne ryby nie atakowały kiryska, bo nie umie się on bronić w sytuacji zagrożenia ucieka, może paść ich ofiarą.
Akwarium: Żwirek lub piasek na dnie. Zalecane kryjówki, w których rybki mogłyby się chować np. kokos z dziurami, konar z dziuplą, roślina o rozłożystych liściach.
Pokarm: Przeczesuje dno w poszukiwaniu pokarmu; żywi się wszystkim tym, czego nie zjadły ryby pływające w środkowej i górnej części akwarium.
Rozróżnianie płci: Samiec jest mniejszy i smuklejszy.
Rozmnażanie: Ikrę składają na dnie zbiornika. Zbiornik najlepiej wyłożyć mchem jawajskim.
Miejsce w zbiorniku: dno akwarium

 

Kirysek Pstry, Kirysek Srokaty (Corydoras Paleatus)

Występowanie: Południowo-wschodnia Brazylia w dorzeczu La Platy.
Wielkość (samiec/samica): 5 /7
Zalecana pojemność akwarium: 40 litrów
Zalecana długość akwarium: 40 cm
Temperatura: 18-24 °C
pH: nieskrajne
Twardość: nieskrajne
Charakterystyka: Niewielka ryba koloru szarego, z ciemniejszymi plamami na grzbiecie. Trzy pary wąsików przy otworze gębowym. Ryba bardzo łatwa w utrzymaniu, żyjąca stadnie. Akwarium powinno być przykryte, bo ryba ta od czasu do czasu wyskakuje, podpływając gwałtownie do powierzchni, aby zaczerpnąć powietrza , oddycha dodatkowo przez jelita. Jest przystosowana do życia w warunkach deficytu tlenowego. Nie jest agresywna, zalecana do akwarium wielogatunkowego, czyści dno akwarium z resztek pożywienia.
Akwarium: Kirysek potrzebuje dużo kryjówek w których mógłby znaleźć schronienie, na dnie musi mieć drobny żwirek lub piasek, w przeciwnym razie kiryski mogą sobie uszkodzić wąsiki, którymi przeszukują podłoże.
Pokarm: Kiryski zjadają głównie pozostały pokarm który opada na dno akwarium, np. tabletki.
Rozróżnianie płci: Samce są mniejsze od samic, mają też dłuższą niż u samic płetwę grzbietową i płetwy piersiowe.
Rozmnażanie: Ryba jajorodna, bez problemów odbywająca tarło w niewoli. Przed tarłem ryby powinny być karmione obficie dobrym pokarmem. Można je wymusić podmieniając znaczną cześć wody na chłodniejszą. Ikra jest zazwyczaj składana na kamieniach, szybie akwarium lub roślinach. Jest bardzo delikatna i często gnije. Aby temu zapobiec wodę należy odkazić specjalnymi preparatami dostępnymi na rynku.
Miejsce w zbiorniku: dno akwarium

Wygenerowano w sekund: 0.01
1,673,443 unikalne wizyty