Menu

Producenci

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Mapka dojazdu

Sklep czynny:

Poniedziałek-Sobota

9:00-20:00

Niedziela

12:00-18:00

 


Zapraszamy na FB

Porady

Porady

Ryby transportuj w worku, a nie w słoiku.W zimę worek owijaj gazetami.Gorsze są wachania temperatury, niż nieodpowiednia temperatura.Jeśli rano nasypiesz rybom za dużo jedzenia - wieczorem daj im mniej.Staraj się codziennie dawać jedzenie o tej samej porze.Raz na miesiąc rób rybom głodówkę.W dniu, w którym przyniesiesz rybe do domu - nie dawaj jej jedzenia.Co 2-3 tygodni wymieniaj minimum 10% wody.Odmulaj dno przed wymianą wody.Preparaty wlewaj do wody, którą dolejesz do akwarium, a nie bezpośrednio do zbiornika.Staraj się układać rybom jak najbardziej urozmajconą dietę.Filtr czyść co dwa do trzech tygodni, w wodzie z akwarium.Nie stawiaj akwarium za blisko okna, grozi to inwazją glonów.Nie ruszaj za często roślin.Wylot z filtra ustaw tak, aby powstał właściwy obieg wody.Zanim włożysz żwir lub kamienie do akwarium wygotuj je.Korzenie, bambusy itp. dokładnie myj pod gorącą wodą.Przy przesadzaniu roślin podetnij korzenie.Wodę, która chcesz wlać do akwarium postaw w wiadrze (lub innym zbiorniku, polecam puste 5l butelki po wodzie mineralnej) na minimum 24h.

Ustawienie akwarium
Poniżej przedstawię w paru punktach gdzie najlepiej umiejscowić akwarium.
- Akwarium powinno być umieszczone na solidnym meblu. Pamiętaj że 1l wody jest równy 1kg . Na przykład zbiornik o wymiarach 80x35x50 ma 112l czyli waży 112kg + waga żwiru, dekoracji itd.
- Unikaj miejsc w których na zbiornik będą padać bezpośrednio promienie słoneczne , to spowoduje nadmierny wzrost glonów. Jeśli to możliwe postaraj się umieścić akwarium w najciemniejszym miejscu w pokoju.
- Nie umieszczaj zbiornika, gdzie trudno będzie utrzymać stabilny poziom temperatury, np. w pobliżu grzejników, okien.
- Staraj się unikać miejsc, w których zbiornik zostanie zakłócony przez zbyt częste przechodzenie obok niego, otwierając drzwi, itp. Ryby wtedy będą się stresować.

Czyszczenie filtra

Prawidłowe czyszczenie powinno być wykonane w ten sposób, by w wkładach filtracyjnych pozostała mała ilość związków biologicznych. Najczęściej więc wkłady takie czyści się w wodzie z akwarium, po spuszczeniu części wody np do miski i płukanie w tej wodzie wkładów. Płukanie wkładów filtracyjnych można też przeprowadzić pod bieżącą wodą z kranu. W takim wypadku należy pamiętać o tym,by woda miała temperaturę zbliżoną do wody w akwarium. Niedopuszczalne jest czyszczenie wkładów w gorącej wodzie.

Preparowanie korzenia:
- Pierwszym etapem jest dokładne wyczyszczenie korzenia, umycie go i dokładne wyszczotkowanie.
- Korzeń moczymy kilka dni w wodzie. Jeśli po tym czasie wypływa powinno się go docisnąć aż bez problemu samoczynnie będzie opadał na dno.
- W przypadku kiedy korzeń barwi intensywnie wodę powinno się moczyć go dalej często wymieniając wodę w pojemnika w którym jest trzymany.
- Następnie korzeń należy wygotować w roztworze soli. Zalecane stężenie to ok. 1kg soli na 10 litrów wody. Czas gotowania to 2-3 godziny. Po tym zabiegu należy korzeń dokładnie wypłukać i moczyć w czystej, często wymienianej wodzie przez kilka dni. Jeśli nadal będzie barwił wodę należy ten proces wydłużyć.
- Tak spreparowany korzeń można z powodzeniem użyć w akwarium :-)

Podmiana wody w akwarium
Jest kilka zasad do których należy się bezwzględnie stosować przy podmianie wody w akwarium:
- Nigdy nie należy wymieniać całej wody z akwarium!
- Należy raz w tygodniu odlać około 20% wody i uzupełnić ją świeżą.
- Wodą to uzupełnienia powinna odstać przez conajmniej 24 godziny aby utlenił się z niej chlor.
Można również uzdatnić wodę specjalnymi preparatami dostępnymi w handlu.
-Odlaną wodę z akwarium można stosować do czyszczenia wkładów filtra.
-Podmiana całej wody spowoduje zmętnienie wody i czesto prowadzi do śmierci ryb.

Żywienie ryb Należy stosować jak najbardziej zróżnicowaną dietę W naturalnym środowisku ryby mają dostęp do różnorodnych pokarmów, które dostarczają im składników odżywczych. W akwarium nie powinno to się zmieniać. Rybom należy zapewnić jak największą gamę pokarmów sztucznych, mrożonych i żywych. Żywimy regularnie, lecz nie przekarmiamy. Pokarm suchy nie powodujący mętnienia wody, podawany w nadmiarze zanieczyszcza ją. Pokarm żywy, np:rozwielitki, podajemy tylko w ilościach, które mogą być w ciągu godziny zjedzone.
Wygenerowano w sekund: 0.01
1,673,491 unikalne wizyty