Menu

Producenci

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Mapka dojazdu

Sklep czynny:

Poniedziałek-Sobota

9:00-20:00

Niedziela

12:00-18:00

 


Zapraszamy na FB

Koszatniczka

Długość

Dł. ciała: 9-15 cm, dł. ogona: 9-13 cm

Masa

150-350 g

Długość życia

Na wolności 1-4 lata, w klatce 5-9 lat.

Opis

Koszatniczki -są wyjątkowo ruchliwymi i zwinnymi stworzeniami. Potrzebują dużej przestrzeni w klatce, a także spacerów pod opieką hodowcy poza nią. Należy uważać, bo jako dość szybkie i sprytne zwierzaki, mogą z łatwością nam uciec.

Są bardzo towarzyskie, zarówno w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku, jak również do ludzi. Uwielbiają, gdy się je głaszcze i drapie za uszkiem. Po oswojeniu ochoczo wskakują na dłoń właściciela.

Należy pamiętać o nie łapaniu koszatniczki „z góry”. Zwierzę reaguje wtedy na osobę jak na drapieżnika.

W środowisku naturalnym prowadzą stadny tryb życia. Wspólnie budują skomplikowane systemy norek, które następnie zamieszkują. Komunikują się z sobą za pomocą szeregu dźwięków, wyrażając swoje nastroje i emocje.

Sierść

Futerko koszatniczki jest miękkie i puszyste, z twardym „pędzlem” na ogonie.

Barwa sierści

Koszatniczki mają jednolite, brązowe umaszczenie przechodzące w szarość. Na brzuszku futerko jest kremowo-brązowe, jaśniejsze dookoła oczu. Umaszczenie brzuszka zimą jest jaśniejsze niż latem.

Pięlęgnacja

Koszatniczki same dbają o higienę, w tym o czystość futerka oraz pazurków. Nie kąpiemy ich zatem w wodzie ani nie czeszemy. Wody unikamy w szczególności dlatego, by chronić koszatniczkę przed przeziębieniem. Warto natomiast zapewnić im możliwość kąpieli w specjalnym piasku dla gryzoni stale lub chociaż 3-4 razy w tygodniu.

Futerko koszatniczek przejmuje zapachy z otoczenia, możemy zatem zaopatrzyć się w pachnący żwirek. Odpowiednią długość pazurków zapewnia koszatniczkom wspinanie się po konarach i bieganie po szorstkim podłożu. Nie czyścimy im również sami uszu.  Możemy przemywać oczy roztworem rumianku, gdy w kącikach gromadzą się nieczystości.

Raz na 1-3 tygodnie należy dokładnie obejrzeć swoją koszatniczkę – czy nie ma żadnych zadrapań, zgrubień, łysych miejsc. Kontrolujemy także stan uszu, oczu i zębów.

Ważne jest dbanie o porządek w klatce. Raz na tydzień należy wyczyścić ją strumieniem gorącej wody i zmienić wyściółkę. Poidełko i miskę z jedzeniem należy czyścić częściej.

Żywienie

Koszatniczki są herbiworami, czyli żywią się trawą, liśćmi i nasionami. Ich podstawowe pożywienie to suchy pokarm, który można kupić w postaci specjalnej karmy dla koszatniczek. Ponadto możemy ich dietę uzupełniać zbożami, kukurydzą, ziarnami słonecznika i dyni, marchewką, pietruszką, surowym ziemniakiem, orzeszkami, trawą, sianem, zestawem ziół i gałązkami drzew np. brzozy, gruszy i wierzby.

Pamiętajmy o całkowitym unikaniu pokarmów zawierających cukier, gdyż organizm koszatniczek nie potrafi sobie poradzić z jego większą ilością. Pokarm należy podawać w odpornych na gryzienie miskach: metalowych, porcelanowych.

Koszatniczki są kałożerne, ze zjadanych własnych odchodów pozyskują właściwości odżywcze. Gryzonie te potrzebują codziennie świeżej wody do picia, przegotowanej lub mineralnej, podanej koniecznie w poidełku z metalową rurką. Warto umieścić w klatce kostkę mineralno-wapienną, dzięki gryzieniu której koszatniczka wzmocni uzębienie. 

Rozmnażanie

Ciężko jest rozróżnić płeć koszatniczek, gdyż zarówno samiec, jak i samica mają cewkę moczową. Różnią się kształtem cewki oraz odległością pomiędzy cewką a odbytem. U dorosłych samic odległość ta wynosi 2-3 mm, u samców 5-6 mm. Cewka samca jest bardziej zaokrąglona. Zdolność do rozrodu koszatniczki osiągają po około 6 tygodniach. Podczas godów samiec i samica piszczą do siebie i machają ogonkami. Po zapłodnieniu samiec wydaje bardzo głośne, charakterystyczne dźwięki przez dłuższy czas, nawet przez godzinę. Ciąża trwa około 3 miesiące. W jednym miocie rodzi się 1-12 młodych, najczęściej około 5 koszy. Koszatniczki rodzą się okryte meszkiem i z lekko otwartymi oczami. Samice mieszkające w tej samej norce troszczą się o młode pozostałych. Laktacja trwa 3-5 tygodni.

Warunki hodowli

Koszatniczki potrzebują dużo przestrzeni, dlatego klatka powinna być jak największa, najlepiej piętrowa. Wybieramy klatkę z metalowymi prętami, pozbawioną plastikowych elementów (za wyjątkiem dna).

W klatce powinny się znaleźć miseczka na jedzenie, poidełko z metalową rurką, karuzela oraz drewniany domek, który posłuży za kryjówkę. Dno powinno być wyłożone specjalnym granulatem lub ewentualnie trocinami. 

Wskazane są wszelkie dodatki, które umilą naszej koszatniczce czas – huśtawki, gałązki drzew, chusteczki higieniczne i włochate materiały, maskotki.

Koszatniczki nie przepadają za wysoką temperaturą, klatkę trzymamy w temperaturze około 20 st. C.

 

 

 

 Niepokojące objawy, z którymi koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza weterynarii to:

  brak apetytu lub nie jedzenie twardego pokarmu,

  nadmierne ślinienie się,

  chudnięcie,

  brak bobków, ich mniejsza ilość,

  biegunka,

  świąd,

  strupki i ranki,

  wyłysienia,

  apatia,

  inne.


Wygenerowano w sekund: 0.01
1,673,444 unikalne wizyty