Menu

Producenci

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Mapka dojazdu

Sklep czynny:

Poniedziałek-Sobota

9:00-20:00

Niedziela

12:00-18:00

 


Zapraszamy na FB

Potomstwo

Potomstwo


Dymorfizm płciowy
Dymorfizm płciowy to różnice w wyglądzie samców i samic. Każdy powinien wiedzieć, jak rozróżnić płeć ryb, które posiada. Niektóre ryby nie mają widocznych "gołym okiem" różnic w wyglądzie. Szczegóły w różnicach poszczególnych gatunków są opisane na podstronie opisy. Oto jednak kilka porad, które mogą być pomocne przy rozróżnianiu płci ryb. Najłatwiej rozpoznać płeć ryb żyworodnych. Płetwa odbytowa samca jest u nich przekształcona w gonopodium, a samice mają tą płetwe "normalną". Samice są zazwyczaj większe od samców. Samiec Mieczyka ma np. ogon w kształcie miecza. Płetwy grzbietowe, odbytowe i ogonowe są często dłuższe i ostrzej zakończone od samców (np u pielęgnic).

Symulacja tarła
Niektóre ryby rozmnażają się bez wkładu hodowcy, a niektóre nie. Ryby żyworodne rozmnażają się bez wkładu hodowcy, a np pielęgnicowate raczej nie. Wiele ryb potrzebuje specyficznych warunków i czynników, które wspomagają ich godowy nastrój. Ryby tropikalne w naturze rozpoczynają tarło podczas pory deszczowej, ponieważ woda staje się chłodniejsza i twardość wody się obniża. W akwarium można również symulować te warunki częstymi podmianami wody, obniżeniem twardości, obniżeniem temperatury wody i umieszczeniem deszczownicy nad taflą wody. Zachęci to niektóre ryby do rozpoczęcia tarła. Dla niektórych ryb (szczególnie dla tych z naturalnego odłowu) sygnałem do rozpoczęcia tarła jest zmiana pory roku (kilka gatunków ryb powinno mieć obniżony poziom wody i podwyższoną temperature). Pokarm jest również sygnałem do rozpoczęcia godów. Środowiska naturalnego dla tarła niektórych ryb nie da się odtworzyć. Nie wszystkie ryby składają ikre na podłoże. Np Skalary składają ikre na długie, zielone rośliny (polecam Mikrozorium), choć można również do akwarium wsadzić 20cm (w miarę szeroką) zieloną linijke. Podbnie jak skalary ikre składają Pielęgnice Skośnopręgie. Natomiast np Barwniaki ikrę składają w zaciemnionych miejscach (polecam kokosy i doniczki).

Narybek w akwarium (ogólnym)
Jeśli ktoś nie chce uzyskać dużej liczby dorosłych ryb może urządzić akwarium ogólne również pod kątem hodowli narybku. W zbiorniku takim powinno być dużo roślin, kamieni i innych kryjówek, dzięki czemu narybek będzie miał gdzie się schować przed innymi, większymi rybami. Najlepsze w celu utworzenia kryjówek są rośliny drobnolistne i pływające. Można też dać trochę Mchu Jawajskiego, w którym będą się doskonale rozwijały drobne glony, które stanowią dobry pokarm dla narybku. Szczególnie ryby żyworodne szybko się w tak urządzonym akwarium rozmnożą.

Narybek w akwarium (hodowlanym)
Aby uzyskać dużą lczbę narybku trzeba urządzić akwarium hodowlane. Nie trzeba wkładać do nich atrakcyjnych roślin, czy też innych dodatków. Jako akwaria hodowlane najczęściej są stosowane zbiorniki o pojemności 10-50 litrów. Podłoże (żwir lub piasek) jest niewskazane. Wszelkie urządzenia wkładane do akwarium powinny być dokładnie umyte gorącą wodą. W zbiornku powinny się znaleźć tylko podstawowe akcesoria. Akwarium powinno być dokładnie napowietrzane. Filtr w pierwszych tygodniach nie jest wymagany, aby prąd wody nie był za silny. Wszystkie szyby akwarium powinny być zasłonięte, aby je zaciemnić. Wszelke parametry wody powinny być odpowiednie dla narybku danej ryby. Jeśli ikre lub narybek przenosi się z innego zbiornika, zboirnik hodowlany należy napełnić wodą z tego zbiornika.

Rozwój
Rozwój narybku zaczyna się już po porodzie. Po jakimś czasie z ikry wylęgają się larwy, które nie pływają i nie pobierają pokarmu. Przyczepiają się do wyposażenia akwarium, czy też szyb. Przez pare dni korzystają z woreczka żółciowego, w celu pobrania pokarmu. Później zaczynają pływać i szukać pokarm.
Wygenerowano w sekund: 0.01
1,673,462 unikalne wizyty