

Menu
Producenci
Poniedzia³ek-Pi±tek
9:00-17:00
Sobota
9:00-13:00
Niedziela
ZAMKNIÊTE
Mapka dojazdu
Logowanie

Potomstwo
Dymorfizm p³ciowy
Dymorfizm p³ciowy to ró¿nice w wygl±dzie samców i samic. Ka¿dy powinien wiedzieæ, jak rozró¿niæ p³eæ ryb, które posiada. Niektóre ryby nie maj± widocznych "go³ym okiem" ró¿nic w wygl±dzie. Szczegó³y w ró¿nicach poszczególnych gatunków s± opisane na podstronie opisy. Oto jednak kilka porad, które mog± byæ pomocne przy rozró¿nianiu p³ci ryb. Naj³atwiej rozpoznaæ p³eæ ryb ¿yworodnych. P³etwa odbytowa samca jest u nich przekszta³cona w gonopodium, a samice maj± t± p³etwe "normaln±". Samice s± zazwyczaj wiêksze od samców. Samiec Mieczyka ma np. ogon w kszta³cie miecza. P³etwy grzbietowe, odbytowe i ogonowe s± czêsto d³u¿sze i ostrzej zakoñczone od samców (np u pielêgnic).
Symulacja tar³a
Niektóre ryby rozmna¿aj± siê bez wk³adu hodowcy, a niektóre nie. Ryby ¿yworodne rozmna¿aj± siê bez wk³adu hodowcy, a np pielêgnicowate raczej nie. Wiele ryb potrzebuje specyficznych warunków i czynników, które wspomagaj± ich godowy nastrój. Ryby tropikalne w naturze rozpoczynaj± tar³o podczas pory deszczowej, poniewa¿ woda staje siê ch³odniejsza i twardo¶æ wody siê obni¿a. W akwarium mo¿na równie¿ symulowaæ te warunki czêstymi podmianami wody, obni¿eniem twardo¶ci, obni¿eniem temperatury wody i umieszczeniem deszczownicy nad tafl± wody. Zachêci to niektóre ryby do rozpoczêcia tar³a. Dla niektórych ryb (szczególnie dla tych z naturalnego od³owu) sygna³em do rozpoczêcia tar³a jest zmiana pory roku (kilka gatunków ryb powinno mieæ obni¿ony poziom wody i podwy¿szon± temperature). Pokarm jest równie¿ sygna³em do rozpoczêcia godów. ¦rodowiska naturalnego dla tar³a niektórych ryb nie da siê odtworzyæ. Nie wszystkie ryby sk³adaj± ikre na pod³o¿e. Np Skalary sk³adaj± ikre na d³ugie, zielone ro¶liny (polecam Mikrozorium), choæ mo¿na równie¿ do akwarium wsadziæ 20cm (w miarê szerok±) zielon± linijke. Podbnie jak skalary ikre sk³adaj± Pielêgnice Sko¶noprêgie. Natomiast np Barwniaki ikrê sk³adaj± w zaciemnionych miejscach (polecam kokosy i doniczki).
Narybek w akwarium (ogólnym)
Je¶li kto¶ nie chce uzyskaæ du¿ej liczby doros³ych ryb mo¿e urz±dziæ akwarium ogólne równie¿ pod k±tem hodowli narybku. W zbiorniku takim powinno byæ du¿o ro¶lin, kamieni i innych kryjówek, dziêki czemu narybek bêdzie mia³ gdzie siê schowaæ przed innymi, wiêkszymi rybami. Najlepsze w celu utworzenia kryjówek s± ro¶liny drobnolistne i p³ywaj±ce. Mo¿na te¿ daæ trochê Mchu Jawajskiego, w którym bêd± siê doskonale rozwija³y drobne glony, które stanowi± dobry pokarm dla narybku. Szczególnie ryby ¿yworodne szybko siê w tak urz±dzonym akwarium rozmno¿±.
Narybek w akwarium (hodowlanym)
Aby uzyskaæ du¿± lczbê narybku trzeba urz±dziæ akwarium hodowlane. Nie trzeba wk³adaæ do nich atrakcyjnych ro¶lin, czy te¿ innych dodatków. Jako akwaria hodowlane najczê¶ciej s± stosowane zbiorniki o pojemno¶ci 10-50 litrów. Pod³o¿e (¿wir lub piasek) jest niewskazane. Wszelkie urz±dzenia wk³adane do akwarium powinny byæ dok³adnie umyte gor±c± wod±. W zbiornku powinny siê znale¼æ tylko podstawowe akcesoria. Akwarium powinno byæ dok³adnie napowietrzane. Filtr w pierwszych tygodniach nie jest wymagany, aby pr±d wody nie by³ za silny. Wszystkie szyby akwarium powinny byæ zas³oniête, aby je zaciemniæ. Wszelke parametry wody powinny byæ odpowiednie dla narybku danej ryby. Je¶li ikre lub narybek przenosi siê z innego zbiornika, zboirnik hodowlany nale¿y nape³niæ wod± z tego zbiornika.
Rozwój
Rozwój narybku zaczyna siê ju¿ po porodzie. Po jakim¶ czasie z ikry wylêgaj± siê larwy, które nie p³ywaj± i nie pobieraj± pokarmu. Przyczepiaj± siê do wyposa¿enia akwarium, czy te¿ szyb. Przez pare dni korzystaj± z woreczka ¿ó³ciowego, w celu pobrania pokarmu. Pó¼niej zaczynaj± p³ywaæ i szukaæ pokarm.

