Menu

Producenci

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Mapka dojazdu

Sklep czynny:

Poniedziałek-Sobota

9:00-20:00

Niedziela

12:00-18:00

 


Zapraszamy na FB

Żółw

Choroby

Żółwie są zwierzętami odpornymi jednak trzymane w złych warunkach szybko popadają w choroby. Gdy zachorują często objawy są zauważalne dopiero wtedy, gdy na leczenie jest już za późno. Każde schorzenie powinno być konsultowane z lekarzem specjalizującym się w małych zwierzętach.

Niedobór witaminy A - objawia się opuchnięciem całych oczu są one przesłonięte wtedy trzecią powieką, która włóknieje i zasnuwa oczy. Przyczyną może być długotrwały brak witamin w jednolitej diecie. W zaawansowanych przypadkach, gdy żółw już nic nie widzi jest mała szansa na wyleczenie jednak zdarza się ono czasem nawet po 3 miesiącach ślepoty. Przeciwdziałaniem powinno być podawanie witamin w pokarmie, kroplach lub zastrzykach. Pomocne jest urozmaicenie diety, kąpiele w rumianku oraz podawanie wątróbki.

Niedobory wapnia i witaminy D- pojawia się u żółwi źle żywionych oraz nie mających kontaktu ze światłem słonecznym. Pancerz zaczyna mięknąć, pojawiają się na nim zniekształcenia, może dojść do złamań kończyn. Aby temu zapobiegać należy w diecie żółwia często podawać mu wapień i witaminy oraz naświetlać świetlówką UV Przeziębienia i choroby układu oddechowego - powodują je przeciągi i duże różnice temperatury wody i powietrza, którym żółw oddycha oraz niska jego wilgotność. Przeciwdziałaniem powinno być utrzymywanie stałej temperatury w terrarium. Gdy dojdzie do przeziębienia możemy je zwalczyć podnosząc temperaturę i podając witaminy. W cięższych przypadkach należy zastosować terapię antybiotykową.

Grzybica - jest chorobą pancerza, objawia się białymi plamami na jego powierzchni. Stopniowym gąbczeniem i degeneracją płytek rogowych. Jest to proces nieodwracalny powodowany brudną wodą, złymi warunkami w trakcie zimowania oraz brakiem kontaktu z naturalnym światłem słonecznym. Leczenie jest trudne polega na usunięciu porażonych płytek oraz wcieraniu w pancerz żółwia środków anty grzybiczych oraz jodyny.

Zapalenie spojówek - objawy są podobne do niedoboru witaminy A, ale w oku zamiast włókien odkłada się ropa. Jest to spowodowane brudną i zimną wodą lub urazami gałki ocznej i powiek. Leczymy żółwia poprawiając warunki w terrarium często wymieniając wodę oraz wkraplając do oczu krople przeciw infekcyjne

Rany, urazy mechaniczne - przy bardzo aktywnym życiu żółwia są praktycznie nieuniknione, jeśli są to tylko powierzchowne rany nie wymagają one naszych zabiegów możemy jedynie na kilka dni wyjąć żółwia z wody, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia. W wypadku głębokich ran lub uszkodzeń pancerza konieczny jest kontakt z lekarzem.

Zatrzymanie jaj w ciele samicy - Samice nawet, gdy nie są trzymane z samcem mogą zacząć składać jaja w takim wypadku musimy im to umożliwić, jeśli dojdzie do zatrzymania jaj w ciele żółwia może dojść do stanów zapalnych jajowodów, gnicia jaj w jajowodach w efekcie, czego może nastąpić śmierć zwierzęcia. W wypadku podejrzenia zatrzymania jaj należy stworzyć samicy warunki do ich złożenia i udać się do weterynarza, aby dokonać prześwietlenia i ewentualnie operacji.

Zatłuczenie - żółwie są zawziętymi żebrakami, jeśli chodzi o domaganie się pokarmu nie możemy temu ulegać gdyż żółwie w terrarium mając mało ruchu szybko tyją. Żółw zatuczony może mieć w przyszłości duże problemy zdrowotne szczególnie przez otłuszczenie wątroby serca, gad taki umrze o wiele szybciej niż karmiony w rozsądnych ilościach i z mniejszą częstotliwością


Żywienie


Żółw czerwonolicy żywi się owadami wodnymi, ślimakami, kijankami, rakami, rybami, skorupiakami, i mięczakami. A także roślinami wodnym takimi jak strzałka wodna, lilia wodna, hiacynt, i rzęsa wodna.

Młode żółwie czerwonolice są bardziej mięsożerne od starszych podaje się że na początku zjadają około 70% pokarmu pochodzenia zwierzęcego i tylko 30% pokarmu pochodzenia roślinnego. Wraz z wiekiem stosunek ten ulega zmianie i żółwie zjadają coraz więcej roślin i coraz mniej mięsa. Dorosłe żółwie wodne już nie polują na ryby tylko żywią się padliną i ślimakami, cały czas oczywiście jedzą rośliny. Część źródeł podaje że stosunek mięsa i roślin u dorosłego żółwia jest pół na pół, a część że roślin jest dużo więcej do 90%.

Poza żywym pokarmem dobre są też mrożonki. W sklepach zoologicznych swobodnie można dostać mrożoną stynkę (mała rybka) i krewetki. Są one mrożone w całości i po rozmrożeniu podaje się całe z wnętrznościami, które są źródłem wielu mikroelementów a także witamin (wątroba) oraz wapnia i potasu (szkielet). Rośliny też można zamrażać aby mieć co podawać w czasie okresu zimowego.

W żadnym wypadku nie należy bazować tylko na suszonym pokarmie. Trzeba postarać się o żywy pokarm i rośliny wodne. Można wypróbować mrożoną stynkę i krewetki.

Pokarmu należy podawać tyle aby cała dawka została zjedzona w około 5 minut i nic nie zostawało. Jeśli zostaje należy zmniejszyć dawkę. Jeżeli pokarmu zostało dużo z tego powodu że nie zasmakował żółwiowi to odłów resztę.

SAŁATA

Mimo że żółwie ją bardzo lubią to jest bezwartościowa niczym trociny a w przypadku stosowania monodiety wręcz zabójcza (patrz cytat poniżej). Szkodliwa może być również dlatego że magazynuje w sobie szkodliwe substancje z powietrza i bywa pryskania. Dla urozmaicenia diety można podać sałatę, ale tak jak dziecku czekoladę - nie jako posiłek ale jako dodatek (deser) i to sporadycznie.

"Niestety nie tylko chodzi o zanieczyszczenia. Sałata zawiera w swoim składzie wiele kwasów organicznych (szczawiany itp.) które wiążą wapń w karmie powodując jego niewchłanianie z p. pokarmowego. Żółwie i inne roślinożerne gady (np. legwany zielone) jedząc sałatę, (szczególne jako monodieta) wcześniej czy później zapadają na hypokalcemię. U żółwi objawia się to przede wszystkim osłabieniem i stopniową utratą twardości pancerza (zaczyna się od plastronu) - SYNDROM MIĘKKIEGO PANCERZA - syndrom MBD. Pozdrawiam Jarek Zajączkowski DVM " zródło: terrarium.com.pl

MIĘSO

Żółwie ozdobne Fritz Frohlich cytat ze strony 38
"I jeszcze jedna ważna wskazówka. Niestety właściciele żółwi stale popełniają ten sam poważny błąd żywieniowy. Z jadłospisu żółwi nie zniknęło mięso, tzw. rąbanka! Zawiera ono tłuszcz, który żółwiom nie wychodzi na zdrowie. Nawet bardzo chude mięso ssaków nie jest dla żółwi pełnowartościowym pokarmem. ponadto jest on bardzo źle trawiony. Organizm żółwi ozdobnych nie jest przystosowany do trawienia mięsa ssaków. Ewentualnie w kuleczkach zrobionych ze skrobanego mięsa można podawać lekarstwa lub preparaty witaminowe ale tylko w takich przypadkach!"

Wołowina nie zawiera zbyt wiele witamin, wapnia też jest stosunkowo mało. Karmienie wyłącznie mięsem wołowym doprowadza do MBD - metabolic bone disease (taka choroba kości).

Z powodu złego żywienia wynikają wszelkie problemy zdrowotne naszych pupili. Wiem że w niektórych książkach powielane są informacje z innych książek napisanych ponad 10 lat temu. Proponowano tam menu oparte na podstawie tego co można było dostać w sklepach ale wtedy rynek był inny i dziś można swobodnie dostać rzeczy bardziej odpowiednie. Dodatkowo wiedza weterynaryjna na ten temat znacznie wzrosła i to co kiedyś wydawało się odpowiednie albo nieszkodliwe teraz jest wycofywane. Niestety raz wydrukowane fałszywe tezy bardzo ciężko jest obalić a kolejni autorzy powielają popełnione błędy.

Po co podaje się żółwiom wapno i witaminy? Aby uzupełnić niedobór tych składników w podawanym jałowym pokarmie. Ale zdecydowanie lepiej jest podawać właściwy pokarm, a nie jałowy. Przecież w naturze nikt im nie podaje leków. Naturalnym źródłem wapna dla żółwi jest szkielet ryby a nie kostki wapienne.

Lepiej stosować właściwą dietę i zero chemii niż karmić czym popadnie i leczyć. We wszystkich hodowlach dąży się do prowadzenia ich zgodnie z naturą, nikt nie próbuje poprawiać tego co wymyśliła natura (chyba że jest to niemożliwe do osiągnięcia w warunkach hodowlanych).

Wygenerowano w sekund: 0.01
1,673,455 unikalne wizyty