Menu

Producenci

Sklep czynny:

Poniedzia³ek-Pi±tek

9:00-17:00

Sobota

9:00-13:00

Niedziela

ZAMKNIÊTE

 


Mapka dojazdu

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Chomiki

 


 

Chomik d¿ungarski (Phodopus sungorus)

Jest gatunkiem chomika kar³owatego nadaj±cym siê do hodowli w domu. Jego nazwa pochodzi od miejsca zasiedlenia - krainy geograficznej, po³o¿onej w pó³nocno -zachodnich Chinach, zwanej D¿ungari±. W ¶rodowisku naturalnym wystêpuje na stepach i w tundrach zachodniej Syberii. Mo¿na go spotkaæ zarówno w górach jak i na równinach, nawet na wysoko¶ciach do trzech tysiêcy metrów.

Jego po¿ywienie to g³ównie ro¶liny i nasiona, nie pogardzi tak¿e wszelkiego rodzaju larwami owadów. Mieszka w, d³ugich na oko³o metr, norkach z kilkoma rozga³êzieniami,. Zim± chomiki d¿ungarskie zapadaj± w sen, z którego jednak wybudzaj± siê przy bardzo niskich temperaturach otoczenia, by zje¶æ czê¶æ swoich zapasów i ponownie zasn±æ.

W okresie rozmna¿ania, przypadaj±cym na lato, samica rodzi przeciêtnie 3-7 ma³ych. Urodzone chomiki s± ¶lepe, nagie, maj± zaro¶niête uszy. Po up³ywie oko³o 3 tygodni s± ju¿ pokryte sier¶ci±; widzieæ zaczynaj± po nieca³ych 2 tygodniach

Chomik syryjski (Mesocriteus auratus)

Jest najbardziej rozpowszechnionym i znanym gatunkiem chomika domowego. Na wolno¶ci natomiast, jest uwa¿any za gatunek zagro¿ony wyginiêciem. Chomik syryjski zamieszkuje w stanive dzikim stepowe tereny Ba³kanów, Azji Mniejszej i Zachodniej. Mo¿na je spotkaæ jedynie w hodowli - jest jednym z najpopularniejszych gatunków hodowlanych chomika.

Jego sier¶æ ubarwiona jest z³oci¶cie (pomarañczowo-br±zowo), a brzuszna strona cia³a jest bia³a. Mierzy 15-20cm d³ugo¶ci, razem z krótkim ogonkiem. W niewoli jest zwierzêciem czystym, do¶æ ³atwym w hodowli. Jest gatunkiem bardzo p³odnym: samica mo¿e mieæ 7-8 miotów rocznie ka¿dy przeciêtnie po 3-5 m³odych (maksymalna liczba mo¿e dochodziæ nawet do 14 sztuk!). Osi±ga dojrza³o¶æ p³ciow± po oko³o 6 tygodniach. Przewa¿nie ¿yje w niewoli 2-3 lata (jednak zdarzaj± siê przypadki chomików do¿ywaj±cych 4-5 lat).

Jest zwierzêciem bardzo sympatycznym i komunikatywnym, ³atwo daje siê oswoiæ, nie ukrywa siê przed lud¼mi i rozpoznaje swojego opiekuna.

 

 

 

 

¿ywienie

Chomiki s± zwierzêtami wszystko¿ernymi. Oprócz ziarna, które jest podstawowym daniem, chêtnie jedz± jab³ka, marchew, bia³y i ¿ó³ty ser, rzepê, szpinak, orzechy, seler oraz inne warzywa i owoce a tak¿e pieczywo (najlepiej wysuszone). Chomik powinien dostawaæ przede wszystkim pokarm ro¶linny z niewielkim dodatkiem produktów pochodzenia zwierzêcego. Nale¿y podawaæ ma³e porcje, o temperaturze pokojowej.

Podstaw± dobrej pielêgnacji jest miêdzy innymi w³a¶ciwie ¿ywienie. Pokarm podawany chomikowi nie mo¿e byæ przeterminowany, sple¶nia³y czy zanieczyszczony np. odchodami zwierz±t lub nasionami truj±cych ro¶lin. Nie mog± to byæ równie¿ resztki obiadu, którego nie zjedli¶my. Ka¿da rzecz musi byæ dok³adnie umyta i osuszona. Nawet nieznaczna ilo¶æ toksyn mo¿e okazaæ siê zabójcza dla ma³ego gryzonia.

Sposób ¿ywienia decyduje w du¿ej mierze o tym, czy zwierz±tko bêdzie zdrowe i jak d³ugo bêdzie ¿y³o .

Pokarm mo¿na kupiæ ju¿ gotowy w sklepie zoologicznym lub samemu przygotowaæ mieszankê.

Pokarmy dla chomików kupowane w sklepie sk³adaj± siê przede wszystkim z nasion ró¿nych zbó¿, maj± sk³ad dobrany do potrzeb chomika, czêsto wzbogacone w potrzebne witaminy niezbêdne do prawid³owego rozwoju. S± to przede wszystkim witaminy D i E.

Mo¿na równie¿ samemu przyrz±dzaæ pokarm dla chomików pamiêtaj±c o tym, ¿e nie wszystkie ziarna s± jednakowo lubiane. Najbardziej smaczne s± ziarna pszenicy, ¿yta, owsa i prosa oraz nasiona s³onecznika i dyni. Mo¿na tworzyæ ró¿norodne kompozycje u¿ywaj±c ró¿nych sk³adników w ró¿nych proporcjach – jednak tak, ¿eby ogólna ilo¶æ przygotowanego pokarmu by³a zawsze taka sama. Mieszanki mo¿na tworzyæ dodatkowo z: kukurydzy, pokarmu dla papu¿ek falistych (dla chomików kar³owatych), nasiona lnu, rodzynki, suszony makaron, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, p³atki kukurydziane, owsiane, kolby prosa, sucharki, suchy chleb (kawa³ki).

Najwa¿niejsze jest urozmaicenie jad³ospisu chomika. Chomiki na wolno¶ci, maj± bardzo urozmaicony jad³ospis, zale¿ny równie¿ od pór roku. Lubi± od czasem dostaæ co¶ nowego i smacznego do jedzenia.
Do dodatkowych produktów najchêtniej jedzonych przez chomiki i zdrowych nale¿±:

OWOCE:
jab³ka (nie powinny byæ kwa¶ne), gruszki, banany i w niewielkich ilo¶ciach truskawki, maliny, wi¶nie, czere¶nie

WARZYWA:
marchewka, pomidory, ogórki, selery, cukinia, kalarepka, dynia, cykoria, pietruszka (dla chomików kar³owatych), rzodkiewki.

UWAGA na nowalijki – w okresie zimowo-wiosennym mog± byæ spryskiwane bardzo szkodliwymi ¶rodkami chemicznymi i dlatego w tym okresie nale¿y bardzo ograniczyæ ¿ywienie chomików warzywami.

POKARM ZAWIERAJ¡CY BIA£KO:
niewielkiej ilo¶ci bia³ka zwierzêcego – gotowy pokarm dla psów, siekane chude miêso lub owady (m±czniki, chrz±szcze, ¶wierszcze i szarañcze – do kupienia w sklepach zoologicznych) . Zamiast tego w zupe³no¶ci wystarczy kawa³ek bia³ego lub ¿ó³tego sera, chudy twaro¿ek czy jogurt, mo¿e byæ równie¿ ¶mietana.

Pokarm nale¿y wsypywaæ do karmide³ka w takiej ilo¶ci, aby wystarczy³ na jeden dzieñ. Chomik przenosz± pokarm w okolice legowiska, tam go sobie gromadz±. Z tego powodu codziennie nale¿y kontrolowaæ legowisko i usuwaæ zepsute lub sple¶nia³e zapasy. Aby nie wzbudzaæ w chomiku uczucia zagro¿enia – nie powinni¶my usuwaæ wszystkich zapasów na raz.

Pamiêtajmy, ¿e po zakupie jad³ospis chomika nale¿y urozmaicaæ stopniowo. Nie zmieniaj wiêc jego diety zbyt raptownie. Zwierzê przyzwyczajone w do ziarna, mo¿e siê rozchorowaæ, gdy nagle zacznie dostawaæ wiele nowych rzeczy. Przez pierwszy tydzieñ po zakupie powinien byæ ¿ywiony podobnie jak w sklepie.

Chomik podobnie jak inne gryzonie posiada zêby bez korzeniowe, czyli stale rosn±ce. Musi mieæ mo¿liwo¶æ ich ¶cierania. Gdy ¿ywi siê g³ównie miêkkim pokarmem, mo¿e doj¶æ do przerostu zêbów a to spowoduje k³opoty z gryzieniem. Aby tego unikn±æ, podawajmy chomikowi suchary, dobrze wysuszony kawa³ek chleba lub bu³ki. W sklepach zoologicznych mo¿na dostaæ specjalne kolby nadaj±ce siê ¶wietnie do tego celu.

Nie powinny¶my zapomnieæ równie¿ o ga³±zkach do obgryzania. Co jaki¶ czas podarujmy naszym pupilkom ga³±zki z li¶æmi. Najlepsze s± ga³êzie z wierzby, buku, leszczyny i drzew owocowych. Chomiki lubi± nie tylko li¶cie i p±czki, ale równie¿ korê.

Mo¿na równie¿ podawaæ chomikowi specjalne witaminy, które mo¿na nabyæ u weterynarza lub w sklepie zoologicznym.

Nie mo¿na karmiæ chomików:
sa³at± (w obecnych czasach jest bardziej szkodliwa ni¿ warto¶ciowa z powodu zawarto¶ci du¿ych ilo¶ci pestycydów), ziemniakami, cebul±, kapust±, fasol±, cytrusami i owocami kiwi oraz ziarnami ro¶lin str±czkowych (groch, fasola, soja).
Chomik nie powinien równie¿ dostawaæ ¿adnych resztek ze sto³u ani s³odyczy a tak¿e ro¶lin zbieranych w pobli¿u du¿ych ulic czy okolic zanieczyszczonych.

 

PICIE

Oprócz jedzenia, chomiki musz± mieæ przez ca³y czas dostêpn± do picia ¶wie¿± wodê (dobrze, gdy bêdzie przegotowna i och³odzona), pomimo, ¿e ma³o pij± a niektórym wystarcza woda zawarta w owocach. Mo¿na równie¿ dawaæ chomikom mleko. Jest to wskazane szczególnie dla samic w ci±¿y i karmi±cych m³ode.

Jak ¿ywiæ samiczki ciê¿arne i samiczki karmi±ce swoje m³ode?

Samice spodziewaj±ce siê potomstwa oraz samice karmi±ce powinny otrzymywaæ o 1/3 po¿ywienia wiêcej. Pokarm powinien byæ wzbogacony w bia³ko, fosfor i wapñ. Podajemy wiêc wiêcej bia³ego sera, mleka (w proszku albo ¶wie¿e) oraz larwy mieczaków - w przypadku niedoboru bia³ka samiczka mo¿e po¿reæ swoje m³ode.

Mowa cia³a chomika - zachowania

Wszystko w porz±dku:

  • Zbiera materia³ na gniazdo – samiczka bêdzie mia³a m³ode, nale¿y j± zostawiæ w spokoju
  • Ziewa - jest ¶pi±cy i czuje siê bezpieczny
  • Myje siê, je, jest weso³y i ¿ywy - czuje siê dobrze
  • Staje na 2 ³apkach - odkry³ co¶ ciekawego
  • Czo³ganie siê - niepewno¶æ, obawa

Zainteresuj siê mn±:

  • Chomik chudnie i jest otêpia³y - jest chory lub stary
  • Jest zobojêtnia³y na otoczenie, otêpia³y – nudzi siê (potrzebuj rozrywki) lub jest chory
  • Drapie siê intensywnie - infekcja skórna lub alergia
  • Bezskutecznie próbuje opró¿niæ torebkê – ma zapchan± torebkê
  • Ma ³zawi±ce lub sklejone oko lub oczy - infekcja oka
  • Kicha - alergia lub przeziêbienie

Bojê siê – zostaw mnie:

  • K³adzie siê na grzbiet i pokazuje zêby - boji siê, stosuje obronê
  • Ucieka w trakcie g³askania - ma do¶æ
  • Jest zdenerwowany - za du¿o jest noszony i g³askany lub jeszcze nie przyzwyczai³ siê do brania na rêce
  • Podnoszenie obu przednich ³apek - ruch obronny samca atakowanego przez samicê
  • Uszy skierowane do ty³u - zmêczenie, niepewno¶æ, strach, z³y humor, agresja
  • Chód na sztywnych ³apach z ogonkiem wzniesionym stromo w górê – strach, gest poddawania siê m³odych chomików, zwierzêtom starszym lub silniejszym

Kiedy chomik mówi:

  • Skrzeczenie – obrona lub wyra¿enie du¿ego lêku przy zagro¿eniu ze strony przeciwnika
  • Parskanie – d¼wiêk wydawany podczas ataku, a tak¿e przez samce podczas zalotów
  • Kwiki - agresja, g³os towarzysz±cy mniejszym potyczkom (a tak¿e: proszê mnie zostawiæ w spokoju)
  • Warczenie, mruczenie - agresja oraz g³os wydawany przez samca po kopulacji
  • Piszczenie - g³os wydawany przez opuszczone, m³ode chomiki

 



Wygenerowano w sekund: 0.01
1,903,767 unikalne wizyty