Menu

Producenci

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Mapka dojazdu

Sklep czynny:

Poniedziałek-Sobota

9:00-20:00

Niedziela

12:00-18:00

 


Zapraszamy na FB

Rodzina Lebiasinidae

 

  • Drobnoustek Beckforda

 

Występowanie

Drobnoustek Beckforda żyje w rzece Amazonka oraz Rio Negro.

Opis

W akwarium osiąga do 5 cm długości, w warunkach naturalnych maksymalnie do 6,5 cm.

Odżywianie

Zjada większość drobnych pokarmów, w szczególności drobny pokarm żywy.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-27 C.

Warunki hodowlane

Nie wymaga gęstej obsady roślinnej, jak inne drobnoustki. Preferuje natomiast wodę miękką, kwaśną, najlepiej z dodatkiem garbników oraz niezbyt jaskrawe oświetlenie.

Rozmnażanie

Nie jest łatwo rozmnożyć ten gatunek w domowych warunkach. Należy zapewnić niezbyt jaskrawe światło, miękką, kwaśną wodę, gęstą roślinność oraz podwyższoną temperaturę do około 30 C. Są to ryby rozrzucające i pożerające ikrę. Wylęg trwa od jednego do trzech dni.

 

  • Drobnoustek Obrzeżony

Występowanie

Drobnoustek obrzeżony żyje w wodach Gujany.

Opis

Drobnoustek obrzeżony ma grzbiet oliwkowo-brązowy, brzuch srebrzystobiały. Po bokach przebiegają trzy pasy barwy ciemnobrązowej albo czarnej. Dwa górne przebiegają od pyska do płetwy ogonowej, trzeci, dolny, jest krótki i sięga od podgardla do płetwy odbytowej. Przestrzeń pomiędzy pasami połyskuje złociście, na przejrzystych płetwach znajdują się czerwone plamki. Długość ciała ok. 3,5 cm.

Odżywianie

Drobnoustek obrzeżony żywi się każdym rodzajem pokarmu.

Hodowla w akwarium

Drobnoustek obrzeżony nie wymaga bardzo dużego akwarium. Nadaje się do akwarium zbiorowego, w którym nie ma zbyt dużych ryb. Najlepiej czuje się w towarzystwie pokrewnych gatunków. Akwarium powinno być ocienione pływającymi roślinami oraz mieć ciemne podłoże. Temperatura wody powinna wynosić ok. 24,5 °C.

Rozmnażanie

Bardzo podobne jak u drobnoustka Beckforda. Za dojrzałą do tarła samicą podąża stado samców. Z uwagi na to, że pożerają złożoną ikrę akwarium tarliskowe powinno być zaopatrzone w siatkę ochronną. Zbiornik powinien być średnio oświetlony, a woda powinna mieć temperaturę mieszczącą się w przedziale 26-28 C, pH 6,0-6,5 oraz powinna być bardzo miękka. Ikra składana jest między roślinami w ilości do 100 sztuk. Wylęg następuje po około 1 dobie. Młode karmimy larwami solowca lub widłonogów. Rosną szybko i po kilku tygodniach zaczynają przypominać dorosłe osobnik

 

  • Ukośnik wspaniały

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Górny bieg Amazonki i Orinoko, Gujana, Kolumbia.

Długość

Do 19 centymetrów, ale zwykle są mniejsze.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów, które muszą zawierać elementy roślin. Chętnie żywi się żywym pokarmem.

Temperatura

22-28 C, najlepsza 25 C.

Warunki hodowlane

Ukośnikowi należy zapewnić duże akwarium obsadzone roślinnością. Najlepsza jest dla niego miękka, lekko kwaśna woda ale toleruje również odstępstwa od tych parametrów. Akwarium powinno być dobrze oświetlone oraz z wysoką cyrkulacją wody (zastosowanie filtra). Należy uformować pionowe szczeliny, w których ukośnik będzie się chował.

Opis

Ukośnik wspaniały - Anostomus anostomus. Ta bardzo popularna rybka, ale nie jest polecana dla początkujących hobbystów. Sprawia problemy, gdy jest utrzymywanych około 6 osobników tego gatunku, ponieważ toczą się między nimi nieustanne walki. Natomiast poziom agresji spada jeśli jest więcej osobników tego samego gatunku niż 6 oraz gdy jest hodowany w akwarium wielogatunkowym. Kolejnymi przeszkodami, dla których należy się zastanowić przed kupnem ukośnika są jego wymagania, takie jak silny strumień wody, bujna roślinność oraz pionowe kryjówki w akwarium. Również rozmiary ukośnika stanowią problem dla początkujących akwarystów. Inni odmiany tego gatunku, którzy są spokojniejsi wobec przedstawicieli swojego gatunku to: A. taeniatus, A. ternetzi i A. trimaculatus

 

Rozmnażanie

Mimo, że udało się go rozmnożyć w akwarium to szczegóły nie są znane.

  • Smukleń Pryskacz

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Dolne dopływy Amazonki i Rio Para.

Długość

Samce są większe od samic i osiągają ok. 8 centymetrów, a samiczki do 6 centymetrów.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów, najchętniej ten unoszący się na powierzchni. Uwielbia pokarmy mrożone i żywe.

Temperatura

25-29 C, podczas tarła około 27-28 C.

Warunki hodowlane

Należy umieścić pokrywę nad akwarium, by uniemożliwić wyskoczenie smulkeniowi. Wyskok z akwarium najczęściej zdarza się w trakcie żerowania. W zbiorniku powinna się znaleźć roślinność unosząca się na powierzchni i wolna przestrzeń do pływania. Roślinność powinna w niektórych miejscach wystawać ponad powierzchnię wody. Można hodować ten gatunek zarówno w parze jak i ławicy. Najlepiej się czuje w wodzie miękkiej, lekko kwaśnej, najlepiej z dodatkiem garbników, np. umieszczonych w filtrze. Należy utrzymywać zalecane parametry wody, a także regularnie ją podmieniać co zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu azotanów. Ogólnie zbiornik powinien być duży, a między lustrem a szybą powinna się znajdować odległość około 6 cm. Możliwe ciemne dekoracje i podłoże.

Opis

Smukleń pryskacz - Copella arnoldi. Ta na pozór przeciętna rybka zawdzięcza swoją nazwę sposobowi w jaki składa ikrę. Podczas tarła wyskakuje z akwarium i przyczepia się lepkością swojego ciała do spodu dużego liścia i składa kilka ziaren ikry, po czym opada z powrotem do akwarium. Całość procesu jest powtarzana do złożenia ok. 200 ziaren. Jest to wysmukły gatunek o eleganckim kształcie oraz ubarwieniu srebrno-złotawo-brązowym, z wydłużonym górnym płatem płetwy ogonowej. Od oka do otworu gębowego ciągnie przebiega ciemny pasek. Końce płetwy ogonowej są czerwone. Z całą pewnością możemy go uznać za rybę zgodną i towarzyska, jednakże w zbyt małym zbiorniku dochodzi do potyczek między poszczególnymi osobnikami. Większość czasu spędza w podpowierzchniowych i środkowych partiach wody. Samce osiągają długość 8 cm, samice są mniejsze i mają krótsze płetwy. Powinno się im zapewnić wodę o pH 6,0 – 7,0, twardość 10 dGH i do 2 dCH

 

Rozmnażanie

Samica smuklenia składa ikrę na spodzie dużego liścia nad powierzchnią wody, dlatego też należy zapewnić wolną przestrzeń między taflą wody a niezbędną pokrywą akwarium. Zbiornik tarliskowy powinien zawierać wodę o pH około 6, twardość ogólna 2-6 n oraz temperaturę 27-28 C. Akwarium to ustawiamy w bardzo spokojnym miejscu oraz w dolnej połowie zaciemniamy. Oświetlenie powinno być rozproszone, od góry. Dorosłe przed tarłem obficie karmimy żywym pokarmem. Niektórzy twierdzą, że do tarła pobudza zbliżający się okres deszczowy. Samiec zrasza ikrę od momentu złożenia przez samiczkę przez kolejne dwa lub trzy dni, do chwili wyklucia się młodych. W tym momencie należy odłowić dorosłe osobniki. Młodym podajemy drobne pokarmy żywe.


Wygenerowano w sekund: 0.01
1,673,457 unikalne wizyty